Harmonija na poslu: voda
Voda održava telo zdravim i deluje lekovito. Međutim, mnogi zbog poslovnih obaveza ne stižu da nadoknade izgubljenu tečnost. Ajurveda, najstariji sistem zaštite zdravlja, podseća nas zbog čega je voda važna.
Prema dnevnoj mudrosti ajurvede, čitav svemir je satkan od pet elemenata: vode, vatre, etera, zemlje i vazduha. Ako unesete pravu dozu tih elemenata u svoje radno okruženje, povećaćete produktivnost i sreću.
U ovom delu predstavljamo vam vodu
Radujemo joj se kada pada po nama, volimo je kad skačemo u nju, obožavamo je kad nam klizi niz grlo… Voda, taj Božji dar, deluje poput leka za sve bolesti izbacujući štetne čestice iz tela i održavajući ga zdravim. Svi se trudimo da se na poslu pokažemo u najboljem mogućem svetlu, radimo do maksimuma svojih kapaciteta, ali ponekad zaboravimo na zdravlje i jednostavne radnje poput pijenja vode. Neki čak češće popiju šoljicu kafe nego čašu vode. Da li ste i vi možda jedan od njih? Zašto je toliko važno da redovno pijete vodu? Zašto ne možemo umesto nje jednostavno da pijemo sok ili čaj?
Naše telo sastoji se od oko 75 odsto vode (mozak od oko 80 odsto, krv 83 odsto, a mišići 75 odsto) i taj nivo je potrebno održavati da bismo normalno funkconisali. Kad smo u žurbi i želimo na vreme da izvršimo sve radne obaveze, često smo blago uzbuđeni – nalazimo se pod zdravom dozom stresa koja nas motiviše da što bolje i brže završimo ono što smo naumili.
Da li ste primetili da se tada i znojite, neki čak i preterano? To je zdrava i normalna reakcija, ali znojenjem iz tela gubimo vodu, a ako je pri tom vazduh u kancelariji suv, veliki deo vode koju unesemo ode na ovlaživanje vazduha u plućima. To znači da treba što pre da nadoknadimo vodu da ne bismo dehidrirali.
PROKLETSTVO VLAŠKE MAGIJE: Ovako prolaze ljudi koji žele ljubav neprirodnim putem
Slobodno odmahujte rukom i mislite kako se to događa nekom drugom. Dehidratacija može da zadesi svakog u bilo koje vreme. Čim se količina vode u telu spusti za dva odsto (okvirno, za osobu od 50 kilograma to je oko litar vode koju treba da popije tokom prepodneva, što često ne učinimo ako smo u gužvi ili nemamo naviku da pijemo vodu), počinjemo da osećamo simptome dehidratacije. Prvo pati mozak – a posledica je glavobolja (tokom koje mozak uzima tečnost iz svojih tkiva), loše raspoloženje, smanjena koncentracija i pamćenje, loše donošenje odluka i umor.
Signali žeđi
Pri takvim simptomima mnogi, da bi došli sebi, posežu za dragim toplim napitkom, kafom. Nećemo reći ništa loše o kafi, jer ona ipak razbuđuje većinu našeg radnog stanovništva, ali ujedno povećava izbacivanje vode putem mokraće – zbog čega možete još brže dehidrirati. Smanjena količina vode u telu znači i smanjenje volumena krvi, što može dovesti do većih napora za srce i promena u krvnom pritisku.
Često tokom radnog vremena, pogotovo ako smo upravo završili naporan sastanak, imamo snažnu potrebu za grickalicama ili užinom iako nije vreme za nju. To je uglavnom u redu ako smo se zaista iscrpljili, ali često je ta glad zapravo signal žeđi koju naše telo zbog umora ne prepoznaje nego je dešifruje kao glad. U takvim situacijama popijte jednu do dve čaše vode i sačekajte pet do deset minuta da vidite kako se osećate.
Zapamtite, najvažnije od svega jeste da osmislite radnu rutinu. Barem svakih sat vremena popijte po jednu čašu vode sobne temperature (vrlo hladna voda je šok za organizam), a ako je temperatura oko vas viša ili je vazduh suv, onda i češće.
Čaj možete popiti povremeno, a u potpunosti pokušajte da izbacite sokove veštačkog porekla, koji su puni šećera i zbog kojih takođe možete dehidrirati jer im je potrebna voda u telu s kojom će se pomešati i tako razrediti.