Koristila sam sajt “Evenbrite” da bih išla na projekcije filmova, pozorišne predstave i degustaciju vina, i sve to besplatno. London donosi mnogo besplatnih kulturnih aktivnosti – stalno sam išla na izložbe. Čak sam išla i na besplatne odmore, vozeći bicikl i kampujući na plažama. To je svakako nešto što nikada ranije nisam radila, i nikada i ni ne bih da sebi nisam postavila ovaj izazov. I ne mogu da dočekam da to uradim i sledeće godine.
Bilo je mnogo teških trenutaka, kada sam propuštala neke koncerte i blokbastere. Nisam išla sa prijateljima na večere. Bilo je čudnih momenata kada sam se na večere (kod prijatelja kući) pojavljivala praznih ruku. Oprala sam mnogo sudova u kući prijatelja da bih im tako izrazila zahvalnost.
Dinner @KatieMagee5 – ready for a good feed pic.twitter.com/Z69a2mozYO
— Michelle McGagh (@mmcgagh) September 16, 2016
Ušteda
Kako su se moji troškovi smanjivali tako sam više mogla da izdvajam za otplatu kredita za nekretninu. Shvatila sam da moj dug prema banci ne mora da traje 25 godina kao što smo planirali. Mogu da otplatim ranije.
Nisu baš svi bili zadovoljni zbog mog eksperimenta, neki su me optuživali zbog turizma u siromaštvo. Ali, postoji velika razlika između siromaštva i štedljivosti. Siromaštvo nije izbor. I dalje mogu da otplaćujem svoj kredit, račune i hranu.
Uprkos čudnim momentima i nekim nedostajanjima, ova godina pokazala mi je da mogu da isprobavam nove stvari, da češće kažem “da” i da mogu da budem avanturista. To što imam izbor da potrošim ili ne, privilegija je i postala sam svesnija toga zašto kupujemo.
Standard Sunday pic.twitter.com/Ur9FSzDlGU
— Michelle McGagh (@mmcgagh) September 11, 2016
Shvatila sam da nas konzumerizam vezuje za radne stolove, radimo za novac koji trošimo na stvari za koje mislimo da će učiniti život boljim. I kada nas te stvari ne čine srećnijima, radimo još napornije da kupimo nešto drugo.
… Sada mogu iskreno da kažem da sam srećnija.
Godinu dana bez trošenja novca naučila me je tome koje su mi stvari zaista potrebne.”