FEJSBUK JE UBICA ROMANTIKE

FEJSBUK JE UBICA ROMANTIKE: Nekad smo mogli samo da sumnjamo, nervozno očekivajući potkrepljujuće “dokaze”. Zahvaljujući društvenim mrežama i tehnologiji, gotovo svaka sumnja je postala opravdavajuća, čak i kada je bezrazložna. Kako to?

Toliko toga je rečeno o ljubomori, od toga da je u nekim situacijama normalna i poželjna, pa do patoloških obrisa, kada se pretvara u paranoju. No, njen uzrok je gotovo uvek isti, a to je nesigurnost. Nesigurnost u sebe, partnera, budućnost veze.

Iz nesigurnosti proizilaze ljubomora i sumnja, i “igranka” može da počne. Na osnovu partnerovog ponašanja tražimo pokazatelje svojih sumnji i razvijamo najgori mogući scenario. Sve ovo pravdamo intuicijom i ne smirujemo se dok ne dokažemo i sebi i toj osobi da smo bili u pravu.

reklame

Ali, koja je cena toga?

 

Obično to počne fokusiranjem na njegovu prošlost. Ko je ona i kakva je, zašto su se rastali, da li su u kontaktu i da li on i dalje oseća nešto prema njoj? Kako je to najlakše proveriti nego detaljno analizom njenog, njegovog i fejsbuk profila svih zajedničkih prijatelja? Inicijalna znatiželja se pretvara u gladnog demona. Ako nije njegova prošlost posredi onda je sumnja u njegovu iskrenost i vernost. Najednom sve postaje “dokaz”, od načina na koji odgovara na SMS-ove i javlja se na telefon, pa do toga kako se ponaša u prisustvu drugih žena.

 

FEJSBUK – SPAJA PRIJATELJE I RASTURA VEZE

 

Nema svrhe detaljnijeg opisivanja ove pojave jer gotovo svi poznajemo nekog ko je sate i noći proveo na ovoj mreži tražeći dokaze i “dokaze”. Kažemo “dokaze” jer čak ako nema kompromitujućih fotografija i materijala u inboksu, svakako mu se može što-šta zameriti.

– Zašto nisi postavio nijednu fotografiju sa mnom? Kriješ me?

– Ko su ti sve one drugarice? I zašto im lajkuješ objave, a meni ne?

– Zašto nisi izbrisao fotografije sa bivšom?

 

Hej, stop! To je njegov lični profil, a ne tvoj! Spočitavati nekom kako će da se ponaša i komunicira pa čak i u virtuelnom svetu je, najblaže rečeno, drsko! Prošlost imamo svi, i ona se ne može promeniti ili izbrisati, čak ni čišćenjem virtuelnog dvorišta! Dalje, ako je dragi koketan, pa zar takav nije bio i kad si ga upoznala? Što si pazarila, to ti je.

 

SMAJLI KAO EMOCIJA

 

Kada bi se uporedila srazmera rečenog i otkucanog, rezultat bio bio poražavajući. S jedne strane je ovo i logično: zahvaljujući instant mesendžerima, mnogo lakše je nešto “natuknuti” i iščačkati kroz naizgled neobavezno ćaskanje, međutim, ne treba zaboraviti da je takozvano četovanje samo deo komunikacije. Komunikacija se odvija na više planova, ne samo na verbalnom, u ovom slučaju tekstualnom. “Smajli poljubac” može da izazove osmeh na licu, ali nikada ne može zameniti pravi.

 

Stoga nemojte nasedati i tumačiti partnerovo ponašanje samo na osnovu onoga što piše na displeju. Interval u kojima odgovara na poruke ne mora da govori ama baš ništa. To što je video vašu poruku a nije odgovorio (prokleto “seen”!) takođe ne mora da implicira nešto ozbiljno. Posebnu zapetljanciju izazvalo je učitavanje lokacije u komunikaciji (koja uzgred, nije često precizna i zna da “zabaguje”). I tako smo došli do toga da je sve naizgled transparentno i očigledno, a zapravo ne znamo ništa.

 

RAZUM I SUMNJA MOGU ZAJEDNO!

 

“Sumnja” je jedna od onih reči koje se mogu tumačiti dvojako, a loša stvar je što mi to često radimo pogrešno.

– Sumnjam da me varaš.

– Sumnjam da me voliš.

U prvoj rečenici označava ubeđenost i uverenje, dok u drugoj nevericu. Još je Rene Dekart pozivao na metodičku sumnju kao put prema istini, i prema njoj baš tako treba da se odnosimo. Sumnja je dakle, svojsvena svakom analitičkom i kritičkom umu, ali ne mora nužno biti uvod u nešto negativno, čak naprotiv.

 

Pa kako onda ostati trezven kad gladni demon traži da ga nahranimo?

 

Za početak, osvestiti odakle dolazi nesigurnost sa početka teksta i šta zapravo priželjkujemo. Stara poslovica kaže “dokon um je đavolje igralište”, i setite se toga svaki put kad se bacite u “istraživačku ekspediciju” i seciranje tuđe privatnosti. Jer uvek ćete naći “materijal za nevolje”. S druge strane, zapitajte se kako biste se vi osećali da ste na meti profajlera koji tumači svaku vašu reč, emotikon, lajk i na osnovu toga gradi paranoični scenario u kom ste glavni krivac? Ili još gore, uđe u istoriju pretrage i vidi da ste “češljali” profil nekog bivšeg partnera?

 

zena.blic.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.