Ukoliko ste sinoć pretrali sa provodom, vrlo je moguće da se danas ne osećate baš najbolje. Evo šta mamurluk radi vašem telu i mozgu:
Najveći problem sa mamurlukom povezan je sa načinom na koji naše telo razgrađuje alkohol.
Istraživači još nisu potpuno sigurni u to šta tačno izaziva mamurluke, ali način na koji mi razgrađujemo alkohol je barem delom zaslužan za njih.
Saznajte KAKO HOROSKOPSKI ZNAKOVI PODNOSE MAMURLUK
Naučnici su doduše sigurni u jednu stvar – naše telo prvo metabolizira etanol, glavni alkohol u pićima. Međutim, nakon što završi sa njim, telo prelazi na druge alkohole, uljučujući tu metanol koij naše telo pretvara u formaldehid i formičnu kiselinu, koje su štetne po nas.
Ceo ovaj proces odvija se 10 sati nakon što prestanemo da pijemo.
Mamurluci postaju manje loši kako starimo
Iako se ovo može činiti nemogućim, ali istraživanje objavljeno u žurnalu Alcoholism koje je pratilo 51.645 danskih muškaraca i žena otkrilo je da sa godinama imamo slabije mamurluke.
Mamurluci nas stresiraju
Pijenje alkohola i mamurluk dovode do povišenih nivoa hormona stresa kortizola u našem telu, a posledice su dugoročne.
Ovde pronađite savete KAKO DA PREŽIVITE MAMURLUK
Iako nam je kortizol potreban kako bismo reagovali na stres, previsoki nivoi mogu dovesti do neodgovarajućih reakcija na stres.
Za sve one koji intenzivno piju potrebno je sedam dana apstinencije kaok bi se ovi nivoi vratili u normalu.
Preterano alkoholisanje može uništiti vaš imuni sistem
Nedanvo sprovedena studija pokazala je da preterivanjeu alkoholu može ozbiljno poremetiti rad imunog sistema nekoliko časova kasnije.
Dodatnu štetu čini i povećani nivo kortizola i tako smanjuje našu sposobnost da izađemo na kraj sa infekcijama.
Mamurluk nas čini očajnim vozačima
Jedna studija otkrila je da vozači sa mamurlukom voze podjednako loše kao i pijani vozači sa procentom alkohola u krvi koji prelazi .05 odsto. Smanjene sposobnost usled mamurluka odnosi se i na motoričke i kognitivne sposobnosti.
Saznajte ŠTA TREBA DA JEDETE I PIJETE KADA STE MAMURNI
Alkohol nas dehidrira, a dehidraciju uglavnom prati mamurluk, ali ona verovatno nije kriva za njega
Vrlo često možemo čuti da su mamurluk i prateće glavobolje rezultat dehidracije. Međutim, većina naučnika smatra da je učinak dehidracije na naše loše stanje znatno preuveličan.
Vaš mozak ne radi kada ste mamurni
Pored vrtoglavice, mučnine i glavobolje, mamurluk utiče i na vašu memoriju, koja je potrebna za čuvanje podataka u mozgu, fokus i zadatke koji zahtevaju mentalne sposobnosti.
Sudeći po naučnicima, osobe sa mamurlukom gube 5 do 10 odsto memorije, a u pojedinim zadacima mamurne osobe prave i do 30 odsto više grešaka od treznih.
Hrana pomaže kod mamurluka
I dok većina lekova za mamurluk neće rešiti probleme, jedna stvar vam može pomoći – to je hrana. Posebno ugljeni hidrati jer oni obnavljaju istrošene zalihe šećera u organizmu.
24sata.rs