Koliko je tehnologija promenila kraj veza primetila je Veronika Lukač čiji je završni rad na studijama nosio naslov “Komplikovano je: Raskidi i njihovi efekti na “Fejsbuku”.

– U prošlosti, kad biste raskinuli, to je bio kraj. Danas, Fejsbuk predstavlja pravi izazov za ljude kako da prebole raskid i to je mnogo ozbiljnije pitanje nego što mnogi misle. Racionalnost tu ne igra nikakvu ulogu. Većina ispitanika je znala da špijuniranje bivšeg nije dobro za njih, ali nije mogla da se suzdrži – ističe Veronika.

reklame

Njeno istraživanje je pokazalo da je svaka druga osoba prijatelj sa bivšim na “Fejsbuku”. Ali, taj podatak ništa ne govori. Oni koji su u trenutku besa izbrisali bivšeg sa spiska prijatelja možda jesu zatvorili vrata, ali vire kroz prozor, i to tuđi, jer koriste profil bliske osobe da bi špijunirali bivšeg. Paradoksalno ili ne, tek ti koji su izbrisali bivšu ljubav jer nisu želeli da ih vesti o njemu progone, zapravo najviše pate.

Kako će se tehnologija dalje razvijati, ostaje da se vidi. Dok stručnjaci ne smisle način koji će nam olakšati raskid u 21. veku, ostaje nam da prihvatimo svoju ljubavnu prošlost, naučimo iz grešaka i idemo dalje. Da duhove držimo pod kontrolom, kad već ne možemo da ih izbrišemo. I da prihvatimo da u eri tehnologije – kraj nikada nije kraj.

BLOKIRANjE TELEFONA I BRISANjE SLIKA

Znaju za ovaj problem predstavnici novih tehnologija pa nam nude aplikacije koje nam pomažu da raskinemo. Jedna od njih blokira broj telefona bivšeg, a ako ostavljeni ipak poklekne, šalje informaciju prijateljima kako bi ovi mogli da intervenišu i spasu posrnulog od pravljenja greške. Ako ni prijatelji ne uspeju, na “Fejsbuku”, kao stubu srama, pojaviće se obaveštenje o tome šta je slabić uradio. Tu je i aplikacija koja briše fotografije i sva pominjanja bivšeg iz Fejsbuk istorije, a koja je predstavljena pre nekoliko godina, gle ironije, na Dan zaljubljenih.

novosti.rs

loading...