Termin „hitna kontracepcija“ označava kontraceptivnu metodu koja se primenjuje u urgentnim – hitnim situacijama, kako bi se sprečio nastanak neželjene trudnoće nakon nezaštićenog seksualnog odnosa. Moglo bi se reći da predstavlja poslednju šansu da ne dođe do abortusa.
Naša sagovornica, dr Ana Mitrović-Jovanović, načelnik preoperativnog odeljenja Ginekološko-akušerske klinike „Narodni front“, odgovorila nam je na najčešća pitanja vezana za ovu temu.
U kojim situacijama se preporučuje ova vrsta kontracepcije?
– Preporučuje se u slučaju nezaštićenog polnog odnosa – bez obzira na dan menstrualnog ciklusa, propusta u zaštiti tokom primene kontraceptivne metode koju par redovno koristi (pucanje ili spadanje kondoma, njegova neadekvatna upotreba), greške u metodi prekinutog snošaja ili određivanju plodnih dana, nepravilne upotrebe redovne oralne kontracepcije (propuštena kontraceptivna pilula)…
Da li pilulu za hitnu kontracepciju propisuje lekar, ili može da se kupi u apoteci?
– Pilula za hitnu kontracepciju koja se koristi do 72 sata nakon nezaštićenog seksualnog odnosa – može da se kupi u apoteci, bez lekarskog recepta, uz objašnjenje farmaceuta ili zdravstvenog radnika o načinu primene. Njena efikasnost sprečavanja neželjene trudnoće je 81-90 odsto, ali je važno naglasiti da je direktno vezana za vreme – mora da se popije što ranije! Najdelotvornija je kada se popije u prvih 12 do 24 sata od rizičnog odnosa.
Koja je razlika između „pilule za dan posle“ sa kraćim i one sa dužim rokom dejstva?
– Postoji i pilula koja može da se popije i do 120 sati (pet dana) nakon nezaštićenog odnosa, ali se ona izdaje isključivo na lekarski recept! Njena efikasnost iznosi 98 odsto, a jednako je efikasna i prvog i petog dana. Inače, ginekolog ne bi trebalo da je prepiše više od jednom mesečno.
Koliko često sme da se koristi ovakva vrsta zaštite?
– Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije (WHO), pilulu za hitnu kontracepciju treba popiti posle svakog nezaštićenog odnosa, ako žena ne želi trudnoću. Takve pilule su bezbedne i ne dovode do hormonskog disbalansa. Ali, one nisu zamena za redovnu kontracepciju, već metoda koja se primenjuje kada sve ostale zakažu. Ukoliko neka osoba ima potrebu da pomenutu pilulu uzme više puta u toku meseca, onda treba da se posavetuje sa ginekologom o nekom drugom vidu redovne kontracepcije – kako bi se ustanovilo koja je zaštita najbolja za nju, jer je sve individualno. Važno je naglasiti da pilule za hitnu kontracepciju nisu abortivna sredstva, odnosno da ne zamenjuju takozvani medikamentozni abortus.