Kada je britanski kolektiv Crass 1978. proglasio smrt panka, bio je to izraz revolta zbog sve evidentnije komercijalizacije ove supkulture u “još jedan jeftin prozivod za konzumerističke glave”. Proizvođači odeće prisvojili su ideje poderanog džinsa i nitni, a sva ta, nekada specifična obeležja pank ideologije počela su da gube svoj opozicioni smisao i da osnažuju sistem protiv kojeg se pank zapravo bori(o). Dovoljno je proći bilo kojim tržnim centrom ili noćnim klubom da vidimo da čirokane i majice sa logoom Ramones-a nisu više rezervisane samo za buntovnike.
Možda je nekadašnja pojavnost panka prevaziđena i njegova estetika postala prihvatljiva, pa čak i mejnstrim, ali njegova suština ostaje neprikosnovena. Bes, pobuna, borba za slobodu i jednakost, za ugnjetenu radničku klasu, “uradi sam” filozofija, borba protiv establišmenta, represivnih autoriteta, eksploatacije, rasizma, homofobije, nacionalizma i drugih nepravdi i dalje čine etos panka, ma kako se on materijalizovao.
U jeku prljavih političkih igara, raspirivanja netrpeljivosti i nacionalne mržnje na Balkanu, ima li ičeg pankerskijeg od hrvatskog benda pod imenom Srbi? Teško.
I ne, pank nikada nije umro, niti će ikada umreti.
Iza ovog relativno mladog benda stoje tri žene – Nadia, Miyu i Sonja. Sonja je donekle već poznata regionalnoj pank rok sceni – ali pod drugim imenom i drugim rodom. U pitanju je alias Davora “Njeca” Hranjeca, koga mnogi znaju i kao frontmen/ku socio-kulturološkog pankenrol bombardera Abergaz, pankerku fluidnog rodnog identiteta, britkog uma i nezaustavljive energije.
Na omotu albuma prvenca Srba pod nazivom Raj iscrtana je mapa Hrvatske, naziv grupe ispisan je glagoljicom, a natpis “pank ploča” ćirilicom. Trorifnim pesmama, dvojkom na bubnjevima i stihovima prožetim zdravom dozom humora i sarkazma, Srbi guraju tri prsta u oko svima onima kojima ih treba gurnuti. Dok tabloidi sa obe strane srpsko-hrvatske granice maliciozno prizivaju početak (hladnog) rata, ovi mladi ljudi ‘kulturom otvorenog i kritičkog uma’ pozivaju na ‘suživot i smislen civilizacijski život’.
Intervju sa članicama benda pročitajte na Vice.com