“Stvarno samopoštovanje je uključivanje unutrašnjeg sistema vrednosti sa stvarima u svetu oko nas,” savetovala je Anna Deavere Smith mladim umetnicima. Samopoštovanje je upravo ono što kinesko-američki umetnik, filozof, i reditelj Bruce Lee (27. novembar 1940. – 20. jul 1973.) istražuje u jednom od svojih dela, a koja su sakupljena u kolekciji – Artist of Life. To je neprocenjiva štampana kompilacija njegovih, ranije neobjavljenih, privatnih pisama, beleški, eseja i pesama.
U eseju “Strastveno stanje uma”, čije delove prenosi sajt “Brain Pickings”, Lee je napisao:
“Možemo da proniknemo u druge jedino kada proniknemo u sebe. Nedostatak samosvesti čini nas vidljivim; duša koja samu sebe poznaje je neprozirna.
… Da bismo postali drugačiji od onoga što jesmo, moramo da budemo svesni onoga što jesmo… Ipak, uočljivo je da su oni koji su najviše nezadovoljni sobom i koji najviše žude za novim identitetom, upravo oni koji imaju najmanje svesti o sebi. Okrenuli su se od neželjenog sebe i bez pravog pogleda na samog sebe. Rezultat toga je da najnezadovoljniji ne mogu ni da prikriju ali ni da postignu pravu promenu duše. Oni su transparentni, i njihove neželjene osobine ostaju uprkos svim pokušajima da promene sebe.”
https://www.youtube.com/watch?v=gvVu5JjNE88
Manjak samopoštovanja, smatra Lee, čini da dopuštamo drugima da nam kažu ko smo. (Učeći da to ne radimo jeste naša najteža i najvažnija životna lekcija):
“Imamo više vere u ono što imitiramo, što želimo da budemo, nego u ono što zaista jesmo. Ne možemo imati osećaj apsolutne sigurnosti od svega što ima korene u nama. Najdirljiviji osećaj nesigurnosti dolazi od samoće; nismo sami kada imitiramo. To je zajedničko svima nama. Mi smo ono što drugi kažu da jesmo. Poznajemo sebe preko glasina.”
Postoji nedoumica oko toga šta je ponos a šta samopoštovanje. Lee daje krucijalnu razliku:
“Ponos je osećaj vrednosti koji dolazi od nečeg što nije deo nas, dok samopoštovanje dolazi od postignuća i potencijala nas samih. Ponosni smo kada se identifikujemo sa imaginarnim sobom, lider, svetac, kolektivno telo imovine. Postoji strah i netolerantnost u ponosu, beskompromisnost i neosetljivost. Što je manje vere u sebe, veći je imperativ za potrebom da se bude ponosan. U jezgru ponosa je samo-odbacivanje.”
Lee ističe kako ponos može da bude i opasan. Kada je samopoštovanje nedostižno, pojedinac koji drži do svoje autonomije postaje veoma “eksplozivan entitet”. Taj pojedinac uranja u potragu za ponosom – koja je eksplozivna zamena za poštovanje. Sva društvena previranja i nemiri imaju svoje korene u krizi individualnog samopoštovanja, koje se odražavaju kada se mase ujedinjuju u potragu za ponosom.
Bruce Lee smatra da su dela put do samopouzdanja i samopoštovanja.
Uspostavljanje i održavane samopoštovanja je trajni zadatak i traži sve od svakog od nas. Moramo da dokazujemo naše vrednosti i opravdavamo sopstveno postojanje iznova, svakog dana.
bizlife.rs