Nije nikakva novost da neverni muškarci umeju da budu kreteni i da se ponašaju kao drkadžije. Međutim, sada i nauka potvrđuje ono što nam instinkt sve vreme govori: Najviše strahuju od prevare oni koji i sami varaju.
Naučnici sa Penn State univerziteta pratili su grupu ispitanika od 1993. godine do danas – od tinejdžerskog doba do njihovih zrelih godina, kroz sve njihove odnose, veze, brakove… i ustanovili su neke pravilnosti u ponašanju.
Pokazalo se da su oni koji su bili skloni švrljanju i varanju, takođe svojim partnerima pravili veće probleme u vezi. Njihovi partneri i partnerke prijavljivali su istraživačima mnogo više ljubomornih scena i ispada, mnogo više optužbi za neveru i sumnji u vezi od strane svojih partnera.
Pokazalo se da, čak i ako počinite prevaru, na nju će burnije reagovati partner koji je i sam varao, nego onaj ko vam je bio sto posto veran. Veće su šanse da će vas neverni partner bez razmišljanja šutnuti zbog te greške, dok će onaj veran pokušavati da popravi situaciju…
Sve u svemu, dokazano je da oni koji aktivno varaju svoje partnerke/partnere – kojima je neverstvo nešto poput životnog stila, ne mogu da podnesu ni pomisao na to da budu prevareni i najburnije reaguju kada njih neko prevari.
Razlog je vrlo jednostavan – oni veoma dobro znaju šta ste sve radili. Iz istog razloga ljudi koji su mladost proveli najpromiskuitetnije, bivaju najstroži roditelji.
Osim toga, oni ljude koriste i kada vi uradite njima isto ono što oni rade drugima, osećaju se izigrano i iskorišćeno – padaju sa trona u svojim očima, razotkriveni su i više ne mogu da glume face. Onome kome je prevara način života, samopouzdanje zavisi od toga, od seksualne dominacije. Kada neko njih prevari, to znači da je taj drugi izdominirao. To je ono što njih najviše boli. Bez te iluzije da oni vladaju, oni su ništa.