kupovina preko interneta

Evo šta sve morate da znate ako kupujete online: Koja je granica za (ne)plaćanje carine i PDV-a, koliko se naplaćuje “otvaranje paketa”, kada ne plaćate carinu, zašto su za isti proizvod često različite dažbine, zašto se roba koju kupite često “kiseli” i do 30 dana pre isporuke.

Srbiju je zahvatila prava kupoholičarska internet epidemija. Jednostavan način online kupovine, tri do četiri puta jeftinije stvari (za pojedine proizvode) i sve češće besplatna isporuke (free shipping) učinili su da se poslednjih godinu dana gotovo utrostručio broj ljudi koji kupuju preko Amazona, Alibabe, Ibeja i ostalih velikih internet prodavnica. Telegraf istražuje koji su najčešćiproblemi s kojima se sreću kupci, koje sve troškove morate da platite i zašto se dešava da pojedina poručena roba male vrednosti, po ulasku u našu zemlju bude zadržavana čak i do 30 dana, pre nego što bude isporučena.

Kao najveću nedoumicu i problem koji stiže na na adresu Carinske uprave, građani navode nedefinisan propis o tome na šta se plaća (ili ne plaća) carina i PDV. Naime, ljudima nije jasno gde je granica za plaćanja carine, odnosno, do koliko novca mogu poručiti neki proizvod preko interneta, iz inostranstva, a da pritom ne plaćaju carinu, a kao granična cifra figurira – 50 evra.

reklame

Evo kojih 7 stvari morate da znate pre nego što poručite nešto sa interneta:

PRVA VAŽNA STVAR: Da li je granica za (ne)plaćanje carine i PDV-a zaista 50 evra?!

Kako kažu u Upravi carine, svi građani koji poručuju pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode, u ukupnoj vrednosti do 50 evra, oslobođeni su plaćanja carinskih dažbina, ali ne i plaćanja PDV-a.

– Prema važećim propisima i Carinskim zakonom od plaćanja dažbina su oslobođene pošiljke male vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom licu, koje nisu komercijalne prirode i za koje nema obaveze plaćanja, u ukupnoj vrednosti do 70 evra (ove pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina i PDV) – naveli su iz carine.

Oni naglašavaju da dosta građana to ne zna, pa se često dešava da burno reaguju zbog iznosa uvoznih dažbina koje treba da plate prilikom carinjenja, kao i da se ponekad se građani bune zbog iznosa naplaćene ”carine”, a da im carinske dažbine uopšte nisu naplaćene, već su platili PDV.

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.