Sindrom slomljenog srca uništava pretežno žene: Svi koji su bili ostavljeni znaju koliko je teško oporaviti se. Lekarima je poznato da raskid veze nije naivan, jer može da ošteti srce ostavljenog.
Dešava se, svedoče lekari, da ljudi koje ostave supružnici, ili oni za koje su verovali da su im istinske ljubavi, dožive toliki šok i stres da srce jednostavno ne može da izdrži. To se obično dešava u prve dve nedelje nakon raskida, neretko u prvih 24 sata, a praksa u svetu poznaje brojne slučajeve koji su se završili smrću.
Ostavljeni počne da brine, nivo adrenalina se podigne i srce to ne može da isprati. Osoba pobledi, srce počne ubrzano da kuca, pa čak iako ne dođe do srčanog udara, srčani ritam je nepravilan, a puls ubrzan. Lekari kažu da oni koji preživljavaju taj stres izlažu srce istom efektu kao da uzimaju kokain. Pritom, žene zbog toga što ostaju bez partnera probleme sa srcem imaju neposredno posle raskida, dok muškarce posledice stignu nešto kasnije.
– To je period kada osoba prestane da brine o sebi. Ne jede redovno, ne vežba, ne spava dovoljno. Organizam to ne može da isprati – kaže britanski lekar Grejem Džekson, koji je napravio studiju na ovu temu.
Zvanično, savremena medicina poznaje sindrom slomljenog srca.
– To je emocionalni stres visokog intenziteta zbog gubitka voljene osobe, što izaziva lučenje hormona stresa – adrenalin, koji izaziva srčane tegobe slične srčanom infarktu – kaže prof. dr Višeslav Hadži-Tanović, kardiolog.
Lučenje veće količine hormona stresa izaziva suženje krvnih sudova, što dovodi do nedostatka kiseonika.
– To izaziva bol i stezanje u grudima, preskakanja srca – aritmije, ubrzani srčani ritam i povišeni krvni pritisak. Izaziva brzo zamaranje, nelagodnost, opštu malaksalost i uopšte čovek se loše oseća. To stanje dosta liči na srčani infarkt, ali nije, jer simptomi su blaži i nemamo oštećenje srca. To traje par dana, a ako traje duže, treba zatražiti pomoć lekara – objašnjava kardiolog.
Kako kaže, najčešće se javlja u proleće, jer je ono najturbulentnije godišnje doba, kada se budi priroda, i tada su i emocije najturbulentnije.
Sindrom slomljenog srca uništava pretežno žene
Naučna istraživanja na Univerzitetu „Džon Hopkins“ u Americi pokazala su da velika tuga koja nastaje zbog neostvarene ljubavi ili kada se ljubavni par raziđe ili pak kada zbog bračnog neverstva nastane razvod braka, zatim u slučajevima teške bolesti u porodici ili smrti voljene osobe može doći do nastanka simptoma sličnih srčanom udaru, i to je nazvano ”Broken Heart Syndrome” – sindrom slomljenog srca.
Jedan od učesnika u istraživanju dr Džeksona bio je mladi Izraelac koji ima 28 godina. On je nosio specijalni uređaj koji prati broj otkucaja srca, navike u spavanju i kretanje. U tom periodu ga je ostavila devojka, javila mu je to telefonom. Ispostavilo se da je ujutru, dok je još imao devojku, imao 72 otkucaja srca u minutu. Nakon telefonskog razgovora, posle kog je ostao sam, taj broj se povećao na 88 otkucaja u minutu, a u toku dana je došao čak do 118.
Ovaj sindrom je u američkoj stručnoj literaturi prepoznat u poslednjih petnaestak godina. Sindrom slomljenog srca nama je poznat još iz narodnih pesama: kada je majka devet Jugovića saznala za smrt svojih sinova “srce joj je od tuge prepuklo”…
Ipak, koliko god sindrom slomljenog srca ličio na infarkt, razlika je velika.
– Srčani infarkt je posledica začepljenja jednog ili više krvnih sudova srca, usled čega nastaje teška ishemija srca (nedostatak kiseonika), što prouzrokuje teško oštećenje srca sa izumiranjem dela srčanog mišića, koje može dovesti i do smrtnog ishoda – priča prof. dr Višeslav Hadži-Tanović.
Dr Hadži-Tanović tvrdi da su žene podložnije sindromu slomljenog srca, jer su ranjivije zbog neuzvraćene ljubavi, a takođe i deca u pubertetu. U srećnoj ljubavi stvara se osećaj sreće i topline i tada se u organizmu luče hormoni blaženstva, zadovoljstva, radosti i sreće – dopamin i endorfin.
Četiri faze posle raskida
– Raskid veze se doživljava kao gubitak, bilo da smo ostavljeni ili ostavljamo. Nakon toga doživljavamo takozvani rad tuge, gde pokušavamo da objasnimo šta se to dogodilo – kaže Aleksandra Janković, psiholog.
Nakon raskida svaka osoba prolazi kroz četiri faze, objašnjava Jankovićeva.