Kad non-stop proveravamo notifikacije na društvenim mrežama, ili kad upoznamo nekog pa radije damo kontakt na Fejsu nego telefon, ili, pak, kad o sebi stvaramo drugačiju sliku na internetu od realne – svaka od tih radnji ima svoje ime.
Dizajnerski duo “TeYosh” koga čine dizajnerke Sofija Stanković i Teodora Stojković, predstavio je, svojom izložbom u UK “Parobrod”, pojmove koji su nastali komuniciranjem preko socijalnih mreža.
Ovo su samo neki od tih pojmova:
Sonja i Teodora objašnjavaju u jednoj od postavki da je slanje privatnih poruka ljudima koje ne poznajemo privatno i sa kojima bismo teže stupili u kontakt uživo. To je način da se lakše sakriju slabosti koje možda imamo u privatnom životu, ili da se odbranimo od potencijalnih svedoka neuspešnog startovanja u oflajn životu.
FRAP – strah od nedavno „dodate“ osobe
Kad kliknete dugme „dodaj za prijatelja“ na profilu osobe koja vam se dopada, član je vaše porodice ili vam je nadređena na poslu, objavljivanje i komentarisanje nikad više ne može da bude isto. To je zato što vam mišljenje te osobe znači i želite da se pred njom predstavite u najboljem mogućem svetlu.
Seenwaiting – čekanje da se pojavi „seen“
Da li često proveravate da li je osoba kojoj ste poslali poruku to videla? To malo „seen“ predstavlja odgovor za sebe. Kad se ta reč pojavi na ekranu, u vašoj glavi počinju da se javljaju pretpostavke „Zašto mi ne odgovara na poruku?“ Tad se u vama stvaraju određena osećanja, koja u stvarnom životu mogu da budu slična crvenilu obraza.
TREND ZA KOJIM SU SVI POLUDELI: Šerujte prvu profilnu fotografiju i izazovite prijatelje!
Instaupoznavanje
U današnje vreme je davanje profila na socijalnoj mreži kad vam se neko svidi, ili želite s tom osobom da ostanete u kontaktu, zamenilo zapisivanje broja telefona. To je zato što se danas sve dešava u ovom trenutku i želimo da znamo kakav je neko pre nego što ga upoznamo, kako se ne bismo razočarali. Profili ljudu imaju toliko detaljne informacije, da čim nekoga dodate za prijatelja, odmah možete da oformite u glavi sliku o njemu.
e-Zophrenia: internet šizofrenija
Onlajn ličnost se u dosta slučajeva ne poklapa sa ličnošću te osobe u stvarnom životu (oflajn ličnost). Tako se formira podvojena ličnost, koja može dovesti do šizofrenije, kad osoba više ne može da odredi koja ličnost je zapravo „ona prava“.
POLICIJA UPOZORAVA: Čuvajte se zgodnih devojaka sa Fejsbuka!
Thrillification: ushićenje zbog notifikacije
Proveravanje da li imate novu notifikaciju je postalo „impuls kome je teško odoleti“, smatraju autorke izložbe. Kad nam stigne notifikacija, naše telo luči dopamin, koji pruzrokuje pojavu adrenalina. Ako osoba nema dovoljno notifikacija, to može prouzrokovati uklanjanje profila sa socijalne mreže.
e-End: „brisanje“ prijatelja
Ukljanjanje osobe iz onlajn života, često znači i njeno uklanjanje iz oflajn života. To se obično širi na sve društvene mreže, pa ako obrišete prijatelja sa fejsa ili tvitera, obično se dešava i brisanje sa instagrama, tamblera itd. Brisanju obično prethodi svađa ili neslaganje, a mnogi ljudi smatraju i krajem prijateljstva ili veze kad više niste „onlajn prijatelji“.
24sata.rs