koksaki virus infekcije simpromi
Koksaki virus: Simptomi, najčešće infekcije i moguće posledice

Koksaki virus je čest uzročnik upala srčane kese i srčanog mišića. Koksaki upale obično prolaze same od sebe, ali nelečene forme, uz komplikacije, ostavljaju posledice poput trajnog oštećenja srčanog mišića.

Takođe, infekcija koksaki virusom može biti jako uporna, pogotovo ako pacijent paralelno ima neku hroničnu infekciju ili auto imuni poremećak, kakv je npr artitism hašimoto itd..

Ovaj virus najčešće napada prilikom pada imuniteta i manifestuje se lupanjem srca, brzim zamaranjem, malaksalošću, gubitkom snage, otežanim disanjem i preznojavanjem, pa čak i bolovima u mišićima. Veliki problem je to što se preko redovne analize krvne slike i biohemije teško otkriva.

reklame

Takođe, lekari su ubeđeni i kao navijeni ponavljaju da vaši simptomi verovatno nemaju veze sa koksaki virusom i odbijaju da vam daju uput za proveru. Savet kako da dobijete uput za ko torlak pogledajte ovde: Savet

Analize krvi koje bi pokazale titar na koksaki virus mogu se odraditiu privatnim laboratorijama, ali najpouzdanije je nabaviti uput za Torlak i tamo uraditi proveru.

Virus je vrlo teško prepoznati i lečiti jer je veoma otporan. Njega ne uništavaju uobičajeno visoke temperature koje ubijaju druge viruse, a do pojave bolesti može da prođe nekada samo osam dana od momenta infekcije, a nekada čak i tri nedelje. Što se tiče koksaki virusa, u terapiji ne postoji ni vakcina ni antibiotikom.

U pitanju je crevni, fekalni virus i najlakše se prenosi tako što prljavim rukama dodirujemo lice, oči ili nos, ili jedemo čips prljavim rukama iz kesice.

Takođe moguće ga je “zakačiti” i u restoranu ili kafiću, posebno tamo gde se sudovi peru sunđerom a ne u mašini, gde se i termički obrađuju.

Jedan od načina je, verovali ili ne, gutanje slane morske vode u blizini gde se ispušta kanalizacija.

Koksaki virus je čest uzročnik upala srčane kese i srčanog mišića
Koksaki virus je čest uzročnik upala srčane kese i srčanog mišića

A i B tip

Infekcija koksaki virusom A tipa naziva se i bolešću šaka, stopala i usta, mada može izazvati i konjunktivitis. S druge strane, tip B najčešće uzrokuje plućne tegobe, groznicu, bol u stomaku i glavobolju, a oba ova virusa ponekad dovode do meningitisa, miokarditisa i perikarditisa.

 

Usled oštećenja ćelija, srčani mišić više nije u stanju da se kontrahuje, pa srce više ne šalje dovoljnu količinu krvi u organizam. U odbrani od virusa, stvaraju se antitela koja se sa njim bore, što ponekad aktivira autoimune procese (telo počinje da napada sopstvene ćelije). Koksaki virus može trajno da ošteti srčani mišić, pa samim tim ugrozi i celokupno zdravlje i budućnost pacijenta.

foto: Shutterstock

Simptomi

Infekcija koksaki virusom uglavnom se ispoljava nakon nepreležane ”bezazlene” prehlade i manifestuje se slično prehladi i gripu.

Ponekad prolazi bez ikakvih simptoma i zato se često naziva ”bolest sa 10 lica”.

Najčešće pogađa decu i tinejdžere i u većini slučajeva prolazi bez posledica, a a jak imuni sistem ključan je za odbranu od ovog oboljenja.

U početnoj fazi javljaju se slabost, pospanost, nelagodnost mršavljenje, ponekad praćeni dijarejom i bolom u grlu. Tegobe koje slede jesu povišena temperatura, glavobolja, povraćanje i bol u stomaku, nakon čega nastupa takozvana meningealna faza čiji su najvažniji znaci glavobolja povraćanje (kod odojčadi napetost fontanela), odbrambeni refleks koji ukazuje napovećan tonus vratnih i leđnih mišića, preosetljivost na svetlost i zvuke, te neurovegetativni poremećaji – bradikardija (usporen rad srca), opstipacija (zatvor) i poremećaj svesti. Nakon tri do pet dana svi simptomi nestaju i bolesnik se brzo oporavlja.

Kako prepoznati oštećenje srca?

Simptomi koji ukazuju na to da je koksaki virus napao srce jesu zamor, ubrzan srčani rad, preskakanje srca, gušenje i oticanje nogu. Kako bolest napreduje, zamor je sve veći, tako da oboleli mora da zastane i da se odmori čak i kada napravi samo nekoliko koraka. U teškim slučajevima dolazi do infarkta ili naglog popuštanja srca sa smrtnim ishodom.

Najčešće komplikacije koje izaziva koksaki virus

Miokarditis

Najčešći simptomi su: malaksalost, brzo zamaranje, otežano disanje pri naporu, nadražajni kašalj, lupanje srca, bol u grudima, kolapsna stanja i gubitak svesti. Kliničkim pregledom može se naći cijanoza perifernog tipa (modre usne, vrh nosa, jagodice lica, uši, vrhovi prstiju), ubrzan rad srca, poremećaji srčanog ritma, snižen krvni pritisak.

Navedeni simptomi i znaci mogu biti prisutni u manjem ili većem broju, što zavisi od težine miokarditisa i stepena hemodinamičkih poremećaja, ali treba istaći da su oni nespecifični i da se zbog toga miokarditis i naziva bolest sa deset lica. Lečenje uključuje odmaranje, izbegavanje fizičkog napora i adekvatnu oksigenaciju. Većina starije dece i odraslih oporavlja se bez posledica, dok neonatalni miokarditis ima smrtnost od oko 50 odsto.

Eksudativni perikarditis (zapaljenje srčane kese)

Bolesnik se žali na stalan bol ili pritisak u grudima, otežano disanje, otežano gutanje, kašalj, štucanje i promuklost. Lečenje je simptomatsko i podrazumeva mirovanje u krevetu sve dok bol traje i kontrolisanje bola lekovima. Prognoza je dobra i bolest prolazi bez posledica.

Koksaki virus je čest uzročnik upala srčane kese i srčanog mišića
Koksaki virus je čest uzročnik upala srčane kese i srčanog mišića

Herpangina

Ovu anginu prouzrokuju različiti tipovi koksaki virusa A. Počinje iznenada, visokom temperaturom, opštim bolovima, gušoboljom, pojačanom sekrecijom pljuvačke. Na krajnicima, nepcima, ždrelu i resici stvaraju se mali plikovi. Tegobe traju od jednog do četiri dana i prolazi bez komplikacija uz simptomatsko lečenje.

Meningitis

Inkubacija traje od tri do pet dana, a premeningealna faza traje do jednog dana kada su prisutni slabost, pospanost, nelagodnost i anoreksija sa mogućom dijarejom i gušoboljom. Nakon toga se javlja povišena temperatura, glavobolja, povraćanje i bol u trbuhu. posle tri do pet dana svi simptomi nestaju i bolesnik se brzo oporavlja. Nema specifičnih lekova.

Tretman se obično sastoji u ublažavanju simptoma. Bolesnik mora puno da se odmara i pije mnogo tečnosti, a po potrebi se mogu uzeti sredstva za snižavanje temperature i ublažavanje bolova.

Terapija i lečenje

Kao i u sluičaju infekcija ostalim virustima, koksaki koji pripada grupi enterovirusa je nemoguće izlečiti u bukvalnom smislu.

Jako je bitno da, ukoliko osećate neke od najčešćih simptoma vezanih za rad srčanog mišića mirujete i izbegavate aktivnosti koje podižu puls. Oporavak može trajati i do nekoliko godina, a posebno je važno da se “odleži”.

Terapija koja se prepisuje u svetu, a od nedavno i kod nas podrazumeva izmenu ishrane i uzimanje suplemenata.

Potrebno je izbaciti mlečne proizvode, unositi što više salate, sirovog povrća, svežeg voća, ribe i povećati unos vitamina.

Suplementi koji se prepisuju su tu da dodatno “prehrane” organe koji mogu biti ugroženi ovom infekcijom i smanje mogućnost oštećenja, ali najvažnije je podizati imunitet.

Spisak suplemenata koji se najčešće prepisuju i koje biste morali da uzimate uz strogu kontrolu i prethodnu konsultaciju sa lekarom.

Za uzimanje nekih od suplemenata možda će lekar prepisati i pretragu krvi kako bi se ustanovilo da li u vašem otranizmu ima previše elemenata koji se unose sa suplementima ili postoji deficijencija kao npr vitamin D3 ili kalcijum u krvi.

Dakle neki od suplemenata koji se prepisuju u sklopu terapije kod infekcija koksaki virusom su:

Vitamin C 1000 mg na dan

Vitamin D3 1000mg

Vitamin E

Kalcijum

Magnezijum 375 – 500 mg na dan

Coenzyme Q10, jajbolje je nabaviti “soft gels” od 100mg i utimati 1 na dan uz obrok

L carnitine

Alfalipoinska kiselina

L glutathione

AD kapsule

Med s mlečom i propolisom

Preparati na bazi esencijalnog ulja majčine dušice i hajdučke trave

Čajevi od majčine dušice, hajdučke trave, matičnjaka

Puno svežeg voća i povrća bogatog vitaminom C.

Idelano bi bilo nabaviti sokovnik i cediti svež kupus ujutro, preko dana sok od kisele jabuke, narandže, limuna i sl., dakle generalno povećati unos vitamina neophodnih za stimulaciju imuniteta.

Čovek kao izvor infekcije

Izvor infekcije je čovek. Bolest se prenosi preko vode, hrane i muva. Javlja se najčešće tokom leta i jeseni. Bolest se prenosi prljavim rukama, i zato treba koristiti sve preventivne mere, od redovnog pranja ruku do upotrebe alkoholnih maramica.

Izbegavati dug boravak u gradskom prevozu i izbegavati gužve u sezoni gripa, boraviti na svežem vazduhu ili provetrenim prostorijama.

Koksaki virus se manifestuje nižom temperaturom, bolovima u stomaku, mišićima, zglobovima i kostima, ponekad izaziva aritmije i tahikardije, kao i čitav spektar čudin simptoma kao što su probadanja u grudima, vratu, bolovi u mišićima.

Najveći deo populacije tokom života biva u kontaktu sa bar jednim od 29 serotipova koksakija, ali infekcija obično ne znači i bolest.

Više od 95 odsto slučajeva infekcije je asimptomatsko, dakle, ne desi se ništa, ljudi prosto i ne znaju da imaju virus. U preostalih pet odsto spadaju oni kod kojih se pojavi blagi klinički opšti infekcijski sindrom, a u najmanjem broju slučajeva dođe do komplikacija.

Pojava kliničke manifestacije zavisi od soja virusa i imuniteta organizma koji je napadnut.

Kako do uputa:

 

Da biste “nadmudrili” birokratiju i osigurali sebi UPUT za pretrage na koksaki virus, potrebna vam je preporuka / uput lekara specijaliste za ovu pretragu, koji će Vam automatski u odabranom domu zdravlja napraviti.

Možete otići do vašeg ili čak privatnog internisete ili kardiologa i reći da vam je bračni ili intimni partner pati od infekcije koksaki virusom i da su vam simptomi identični, kao i da se osećate sve lošije i lošije, a standardne pretrage ne daju nikakve konkretne indikacije.

Ovo je jedan od načina kako jednostavno možete doći do uputa za Torlak koji lekari u domovima zdravlja tako neradu izdaju iz nejasnih razloga.

Stil magazin / Milica Prelević. / besnopile.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.