MIT 6: Ako odlučiš da dojiš, manje ćeš spavati
Bebe koje se hrane na bočicu u pravilu jedu ređe od beba koje se doje jer se mleku iz bočice duže vari, ali to ne znači da žene koje ne doje više spavaju od dojilja. Kao prvo, svaka beba je drugačija i svaka beba ima drugačije navike spavanja na koju utiču razni faktori, a ne samo hranjenje. Mame koje doje ne moraju se dizati da bi pripremile mleko i zagrejale bočicu, a i hormon oksitocin koji se kod dojilja izlučuje u povećanim količinama pomaže im da lakše opet zaspe.
Naravno da tu nema govora o “takmičenju” između majki koje doje i koje hrane bebu na bočicu. Ali mit da mame koje doje manje spavaju jednostavno nije istinit.
MIT 7: Dok dojite ne možete da zatrudnite
U mitove o dojenju spada i verovanje da žena ne može da zatrudni dok doji. Dojenje može biti delotvorna kontracepcija, ali samo ako se poklope i neki drugi uslovi. Na primer, deluje u prvih šest meseci od porođaja, ali samo ako se beba isključivo doji, dakle ako ne pije ništa drugo osim majčinog mleka, ako beba sisa najmanje svakih četiri do šest sati i ako žena još nije dobila menstruaciju. Ali i tada postoje izuzeci – jedna od 100 žena koje isključivo doje će zatrudneti čak i u ovom periodu.
MIT 8: Beba se ne sme buditi da biste je podojili
Većinu vremena bebe će buditi mamu kada ogladne, ali ako se beba najela više nego obično verojatno će i duže spavati. U redu je pustiti dete da spava duže, ali ako u komadu spava više od 4 i po sata možete je probuditi. Ako beba redovno prespava vreme hranjenja, probudite je kada to vreme dođe. Dobro je da beba jede na vreme jer će na taj način i proizvodnja mleka biti bolja.
MIT 9: Male grudi proizvode manje mleka od velikih grudi
Veličina grudi ni na koji način ne utiče na količinu proizvedenog mleka.
MIT 10: Dojenje će promeniti oblik grudi
Kod većine žena grudi se vrate na veličinu i oblik kao pre trudnoće kada prestanu dojiti. Starenje, gravitacija i povećanje telesne težine više utiču na veličinu i oblik grudi od dojenja.
cafe.ba / ekskluziva.ba