Kada jednom probate domaći maslac, sumnjam da ćete se ikada vratiti kupovnom.

Ova dva, osim imena, nemaju ništa zajedničko. Brz i kremast, odlična je podloga za razne kombnacije ukusa. Moja omiljena kombinacija? Mladi beli luk, peršun i limunov sok. Ili možda sa vlašcem? Teška odluka…

Sastojci:

reklame

400ml tečne pavlake (35% mlečne masti)
so
po želji limunov sok, beli luk, peršun, vlašac, bosiljak, ruzmarin…

Priprema:

U činiju sipati pavlaku i mutiti mikserom. Nakon nekoliko minuta smesa će početi da liči na šlag. Nastaviti sa mućenjem i posle 4 – 5 minuta počeće da se odvaja maslac od mlaćenice. Mlaćenicu procediti i sačuvati, koristiće vam za pravljenje raznih recepata. (Ja je uglavnom iskoristim sa soda hleb, koji ide odlično uz domaći maslac).

Maslac je potrebno oprati u nekoliko voda, tako da nema preostale mlaćenice u maslacu.

Dobijeni maslac posoliti i dodati začinsko bilje. Uviti u papir za pečenje ili staviti u teglicu i čuvati u frižideru.

*Dodatni savet: Što je veći procenat masnoće, brže će se izdovijiti maslac od mlaćenice. Preporučujem da koristite dublji sud, jer kada se mlaćenica izdvoji, počeće da prska na sve strane 🙂
Ukoliko planirate da koristite maslac odmah, nema potrebe da ga perete. Međutim, ukoliko ga perete, obavezno sa hladnom vodom. Ukoliko je voda bar malo topla, počeće da topi maslac.

Ukoliko koristite maslac uz ribu, koristite beli luk, peršun, ruzmarin. Uz piletinu odično ide maslac sa senfom ili karijem. Odličan je i slatki maslac, sa malo vanilinog šećera, cimeta i seckanog suvog voća.
Od ovih mera se dobije oko 150g maslaca i 180ml mlaćenice.

Prijatno!

Verina mala kuhinja

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.