Bonobo šimpanze, koje često nazivaju i patuljastim šimpanzama, za razliku od svojih daljih ljudskih rođaka, više vole da vode ljubav nego rat i u toj igri ženke dominiraju u potpunosti čineći da stvari budu drugačije nego što to izgleda na prvi pogled.
Naučnici su otkrili da bonobo majmuni koji naseljavaju područje afričke države Kongo, prolaze kroz promene koje su ženkama omogućile da postanu dominantne u odnosu na mužjake tako što su u stanju da ih navedu na pogrešan trag kada je u pitanju parenje.
Ženke šalju signale u vezi s plodnim danima čak 31 dan, što predstavlja veoma dug vremenski period koji mužjacima otežava da drže stvari pod kontrolom i suočava ih velikom konkurencijom.
I ONI VERUJU U BOGA? Šimpanze izvode svete rituale – naučnici su u šoku! (VIDEO)
Dok u drugim slučajevima imamo i situaciju kada ženke šalju lažne signale da nisu spremne za parenje iako u tom trenutku njihove jajne ćelije ovuliraju.
https://youtu.be/kRckXzNaQEQ
Naučnici zastupaju mišljenje da se ovakvo ponašanje ženki dešava iz razloga što žele da spreče agresivne mužjake da ih grubo tretiraju, već više pažnje hoće da usmere na čin udvaranja. One to rade da bi se mužjaci više potrudili da steknu njihovu naklonost.
Ovi majmuni žive u velikim grupama gde ženke pokušavaju da preuzmu dominantnu ulogu, što je veoma čudno s obzirom da kod njihovih najbližih rođaka, šimpanza, mužjaci imaju glavnu ulogu.
Za vreme ovulacije polni organ kod ženki je znatno uvećan, a promeni mu se i boja. To pomaže mužjacima da saznaju kad je došlo vreme za parenje. Ženke bonobo majmuna to koriste kao prednost, jer od 22 ženke praćene kroz 34 ovulaciona ciklusa, ustanovljeno je da je samo polovina ciklusa iskorišćena za parenje.
Da li ste znali da SLONICE IMAJU GRUDI NALIK LJUDSKIM? Mlečne žlezde slonova neodoljivo liče na ŽENSKE SISE!
– Mužjaci moraju da se oslone na druge znake, kao što su zvučni signali ili promene u ponašanju, da bi utvrdili kada je tačno ženka spremna za parenje. Oni su na taj način primorani da više vremena provode sa ženkama udvarajući im se – kaže doktorka Pamela Hajdi Daglas, primatolog u Maks Plank institutu u Lajpcigu za Dejli mejl.
https://youtu.be/MNPTUVQYkuk
Blic.rs