Uhranjenost

Kod žena koje imaju prekomernu telesnu težinu, tačnije kod kojih je Indeks telesne mase – BMI (Body mass index) iznad 27, smanjuje se učestalost ovulacija. Nepovoljan uticaj na učestalost ovulacija ima i preterana mršavost. Kada je BMI niži od 17, remeti se ovulacija, a često se dešava da kod preterano mršavih žena dođe do prestanka ovulacije (anovulacija). Uticaj debljine ili mršavosti na plodnost muškaraca još nije detaljnije istražena, ali se pretpostavlja da i kod njih ekstremi remete fertilnost. Naime, i debljina i mršavost menjaju koncentraciju steroidnih hormona koji su uključeni u proizvodnju spermatozoida. One osobe čiji je BMI između 18,5 do 25 imaju najmanji zdravstveni rizik i težinu koja je optimalna za reprodukciju.

Fizička aktivnost

Preterano vežbanje može da remeti spontano začeće i umanji šanse da žena zatrudni ako se podvrgne vantelesnoj oplodnji. Neke studije su pokazale da se spontana ovulacija ozbiljno remeti kod žena koje intenzivno vežbaju više od sedam sati nedeljno. Kod žena koje se podvrgavaju postupcima vantelesne oplodnje, ishod se ozbiljnije remeti već nakon samo četiri sata vežbanja nedeljno. Uzrok može da bude nepovoljno delovanje vežbanja na stvaranje hormona hipotalamusa, koji utiče na rad hipofize i jajnika, zatim nepovoljno delovanje na funkciju žutog tela, ili prekomerno mršavljenje izazvano intenzivnim vežbanjem.

reklame

Zanimljivo je, međutim, da umereno vežbanje sa ciljem smanjenja količine masnog tkiva i mršavljenja može povoljno da utiče na ponovno uspostavljanje ovulacije ukoliko su u pitanju žene kod kojih je prethodno ovulacija bila neredovna zbog prekomerne težine. Dakle, ako je cilj vežbanja mršavljenje radi povećanja plodnosti, trebalo bi povesti računa o pravilnoj ishrani, uz redovno umereno vežbanje.

Alkohol

Smatra se da kod žena koje piju više od “standardne” količine (više od četiri pića nedeljno) postoji veći rizik da imaju problema da zatrudne. “Jedno piće” se definiše kao 3,5 decilitra piva, 1,5 decilitar vina ili 0,3 decilitra žestokog alkohola. Umerena konzumacija alkohola kod muškaraca nije pokazala nepovoljan uticaj na reprodukciju.

Uticaj načina ishrane, kofeina, teina, raznih dijeta, zagađivača iz okoline, ili droga na začeće nije u većoj meri istražen.

Manja Perić Mitić / Yumama.com

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.