Međutim, sada pravnici pokreću debatu o tome da li je ovo legalno.

4. jula 2016. godine časopis Forenzička Nauka (Journal of Forensic Sciences) objavio je članak u kojem se navodi kako je u periodu od samo 7 meseci 454 ljudske lobanje prošlo kroz eBay. Mnoge od njih su prodavane sa početnom cenom od 650 dolara. Ljudske kosti su pronađene u ponudi i drugih sajtova. Mogli ste ih lako pronaći i na Yahoo-u i na Facebook-u.

Samo par dana nakon što je članak objavljen, eBay je zabranio prodaju ljudskih posmrtnih ostataka na svom sajtu, izuzev kose (koja se koristi za pravljenje perika i viktorijanskih umetničkih predmeta). Prodavci su povukli ljudske kosti iz ponude, a troškovi su im bili refundirani.

reklame

Pročitajte još: ONA PRAVI TORBE OD LJUDSKE KOŽE: Tina Gorjanc želi da podigne svest o krađi genetskog materijala

Ovaj potez predstavlja početak drugačijeg gledanja na najveće tržište ljudskih kostiju u današnje vreme.

Kao glavni razlog za ovakav potez eBay je naveo sledeće: “Trgovina ljudima i ljudskim posmrtnim ostacima je zakonom zabranjena” – mada ovo nije bila baš potpuna istina.

lobanja

Ubrzo nakon toga i država Luizijana zabranila je trgovinu, pa čak i posedovanje ljudskih posmrtnih ostataka. Trgovci kostima su se zbog toga uplašili i mnogi od njih su obrisali svoje profile na društvenim mrežama na kojima su predstavljali svoje “proizvode”.

Jedan prodavac je izjavio: “Mislim da će ovaj zakon stupiti na snagu i da više neću moći da prodajem ljudske kosti umetnicima, trenerima pasa koji rade sa leševima, ili ljudima koji prosto žele da poseduju neki deo ljudskog skeleta u svojoj kolekciji.”

Istorijske lobanje

Većina lobanja koje se trenutno prodaju na internetu su medicinski antikviteti.

U 17. i 18. veku medicinske škole su ljudske kosti nabavljale mahom iz indije. Međutim, u to vreme nikoga nije zaista zanimalo poreklo skeleta, pa su pljačkaši grobova među medicinarima nalazili dobro tržište. Promenom zakona 1832. godine stalo se na kraj praksi pljačkanja grobova i to je otežalo nabavku ljudskih ostataka. Veoma brzo Indija je postala centar trgovine kostima i uzorcima za medicinska istraživanja. Tome je doprinelo i veliko siromaštvo u Indiji zbog kojeg mnoge porodice nisu mogle da priušte kremaciju svojih preminulih.

Međutim, 1985. jedan trgovac je uhvaćen kako prodaje više od 1500 dečjih skeleta nepoznatog porekla. Indija je tada zabranila izvoz posmrtnih ostataka zbog sumnje da se zbog ovog posla ljudi ubijaju. Privremeno je Kina preuzela ovaj biznis, ali su i oni zabranili izvoz 2008. godine.

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.