KAKO SE POVIJA BEBA: Uputstvo za izbor i održavanje pelena i prepovijanje bebe (VIDEO)

Nisu sve bebe iste, a karakter se formira već u prvih šest meseci. Pravilne reakcije pomoći će bebi da raste u podsticajnom i ugodnom okruženju u kojemu se može izraziti

Naučnici sa Univerziteta u Filadelfiji dokazali su da se karakter deteta formira u prvih pola godine života, ali ne ostaje nepromenjen, nego na njega utiču brojni činioci.

Pre svega, važno je okruženje. Ako je nepovoljno za razvoj dečje psihe, s vremenom i najhrabrije dete može postati povučeno i uplašeno. Isto tako, povoljno okruženje će otvoriti i najvećeg stidljivka.

reklame

“Zavisne” bebe

Čim spustite bebu, odmah se diže i pruža ruke da je podignete. Stalno vam je u krilu, može da zaspi samo ako sedite pored nje i držite je za ruku. Čim se pojavi neko nepoznat, trči prema vama i traži utočište.

Kako s njima: Pogrešno se misli da su ove bebe mamine maze. One su samo vrlo oprezne i ne vole promene. Učite dete da bude samostalnije, ali nemojte biti radikalni. Za početak je ostavljajte s bliskom osobom pola sata. Postupno produžujte vreme.

Mirna i zadovoljna beba

Funkcioniše po principu “gde me ostaviš, tu ćeš me i naći”. Takva beba je mirna, retko plače, srećna je i zadovoljna, ima dobar apetit, ne buni se kad treba da spava, a kad i zaplače, dovoljno je malo je utešiti. Od najranijeg detinjstva pokazuje smirenost i ne upušta se u rizične poduhvate.

Kako s njima: Verovatno će takva ostati i kad poraste, ali treba voditi računa da se ne formira u ličnost koja je spremna da prihvati težu stranu života. Zato je odmalena ohrabrujte, pevajte joj pesmice, podstičite je da pokuša da radi nešto čega ju je strah. Kupujte joj igračke koje iziskuju fizičku aktivnost i trudite se da aktivno učestvuje u igranju. Tako možete uticati na angažovanost deteta i sprečiti ga da stoji sa strane.

Beba istraživač

Nasuprot njima je beba koja nikad ne miruje. Spava vrlo malo, a kad joj je dosadno, svima će to bučno dati do znanja. U stanju je hiljadu puta baci igračku kako bi proverila hoće li pasti. Takođe, svaki put će tražiti da joj igračku i vratite. Što se fizičkog razvoja tiče, u svemu je prva. Sedi s pet, hoda s deset meseci. Ne prihvata “ne” kao odgovor i uvek zna tačno šta želi. Ovakvu decu je teško ukrotiti, ali nije nemoguće.

Kako s njima: Od najmanjih nogu učite ih šta se sme, a šta ne. U suprotnom bi mogli imati problema s poštovanjem društvenih pravila.

Beba šarmer

Stalno se smeje, kikoće i pruža ruke svima koji žele da je podignu. Voli da bude u centru pažnje i traži da učestvujete u svakoj aktivnosti. Lako se svugde uklapa, voli društvo i s oduševljenjem se igra s decom. Rado deli igračke i ne podnosi samoću. Nemojte je ostavljati samu i ne očekujte da će se igrati s igračkama. Uvek traži pažnju ljudi.

Kako s njima: Čitajte joj bajke, pokazujte slike, gledajte crtaće i puštajte joj muziku. Samo tako će biti srećna.

Tvrdoglava beba

Ova beba je još u stomaku znala šta hoće. Kad neće da spava, izgubili ste bitku. Ako nije gladna, neće jesti makar joj ponudili i najomiljenije jelo.

Kako s njima: Dobra vest je da se drastično menjaju kad dođu u kontakt s drugom decom. Smanjuje im se lični nagon, a pojačava društveni i postaju umereniji. Važno je da roditelj ima jasan i odlučan stav, jer ako beba oseti da može da manipuliše, radiće to i kad naraste.

24sata.hr

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.