Majka vas je dojila
Studija sprovedena 2007. navodi na zaključak da dojena deca imaju veće izglede da izrastu u inteligentniju decu. Naučnici su analizirali više od 3.000 dece u Velikoj Britaniji i Novom Zelandu i ustanovili da su deca koju su majke dojile imala skoro sedam poena više na testu inteligencije, od dese koja nisu sisala, ali samo ako su imala specifičnu varijantu gena FADS2 (ta verzija gena je bila prisutna kod gotovo jednakog broja dece iz obe grupe). Mehanizam odnosa između FADS2, dojenja i koeficijenta inteligencije zahtevaće sprovođenje nove studije.
Konzumirali ste “rekreativne droge”
Više od 6.000 Britanaca rođenih 1958. godine učestvovalo je u studiji iz 2012, koja ukazuje na vezu između visokog kvocijenta inteligencije u detinjstvu i korišćenja zabranjenih droga u odraslom dobu.
“Suprotno većini studija o vezi između kvocijenta inteligencije u detinjstvu i zdravlja u kasnijem životu”, rezultati istraživanja iz 2012. navode na na zaključak da bi “visok IQ u detinjstvu mogao da utiče na usvajanje modela ponašanja koji mogu biti štetni po zdravlje (npr. preterano konzumiranje alkohola i korišćenje droga) u odraslom dobu.”
Levoruki ste
Otac savremene kriminologije Čezare Lombrozo tvrdio je 1903. godine da među kriminalcima ima više levorukih nego među poštenim ljudima, a naučnici ni danas nisu sigurni da li je to tačno, i ako jeste, zbog čega je to tako.
Novija istraživanja, međutim, dovode u vezu levorukost i “divergentno mišljenje”, oblik kreativnosti koja omogućava brzo iznalaženje novih rešenja, barem među muškarcima. “Levoruki su, na primer, veštiji u kombinovanju dva obična objekta na nove načine kako bi dobili treći – na primer, da od konzerve i šipke naprave kućicu za ptice, navodi njujorška novinarka Marija Konjikova, pozivajući se na studiju iz 1995. godine.
Visoki ste
Rezultati istraživanja Univerziteta u Prinstonu, kojim su obuhvaćene hiljade ljudi, pokazali su da su više osobe bolje uradile IQ test kao deca i da su više zarađivale kao odrasle osobe.
“Već u uzrastu od tri godine – dakle, pre uticaja obrazovanja – ali i tokom čitavog detinjstva, viša deca ostvaruju značajno bolje rezultate na testovima kongitivnih sposobnosti”, navodi se u dokumentu.