Psihijatar Danijela Tiosavljević objašnjava za Pressmagazin da je fenomen proračunatosti unutar partnerskih veza oduvek postojao, kao što su oduvek postojale i veze zasnovane na principu emocija i ljubavi. U vreme kada su brakovi dogovarani unutar određene socijalne grupe, to je bilo socijalno regulisano i opravdano pa nije podsticalo razmišljanja o moralnoj ispravnosti takvih vrsta veza. Ali danas postoje takozvani latentni vidovi prostitucije, kao što je sponzorstvo.
– Danas u savremenom društvu možemo naći primere da neki traže partnera vođeni motivima merkatilnog sistema vrednosti, sistema vrednosti merenog novcem, bogatstvom, komforom, udobnošću… Ali opstale su i veze koje su zasnovane na principu ljubavi. Sistem vrednosti unutar nas kao pojedinaca će diktirati i prioritete u odabiru partnera. Kada bi društvo glorifikovalo emocije, iskrenost, poštenje, odgovornost, posvećenost, bliskost, empatiju i sve ono što podrazumeva mogućnost da volimo i budemo voljeni, utoliko će biti veza i brakova formiranih na ispravnim motivima. Ali ukoliko društvo prenebregava ispravne moralno-psihološke vrednosti i izgradnju takvih osobina kod pojedinca, i ističe novac kao vodeći motiv u odabiru određenih profesija, ponašanja i osećanja, utoliko će se pre tražiti „udobniji” partner – kaže ona.
Iako često izgleda da samo društvo upravo podstiče ovo drugo, Danijela Tiosavljević ističe da je ljubav jedini ispravan motiv za zasnivanje veze, ali i najsigurnija garancija da će veza duže trajati.
– Kada u osnovi veze imate ljubav, onda iz nje, kada naiđu krize, crpite motivaciju da istrajete, radite na vezi i prevaziđete krizu. Znam i srećem ljude koji su srećni jer vole i voljeni su – naglašava ona.
Brak, veze i novac se prepliću. Tako, pokazuju istraživanja, oni koji imaju veće lično bogatstvo imaju veće šanse da stupe u brak od onih koji imaju manje. Ali nije sve u debljini novčanika. Iako su neki skloni da uzroke pojave sponzoruša traže u bajkama u kojima lepotica sreće princa na belom konju, u realnom životu takve priče se ne završavaju uvek hepiendom kao u bajci.
Nedavno je jedna studija pokazala da ljudi kojima je novac prioritet imaju manje šansi da budu zadovoljni u braku i imaju manje stabilne brakove, dok parovi čije bogatstvo nije tako veliko imaju za 10 do 15 odsto „jače” brakove.
Materijalizam je takođe povezan sa manjkom komunikacije, konfliktima, manjim zadovoljstvom u vezi i stabilnošću braka, objasnila je Džejson Kerol, sociolog i vođa istraživanja koje je obuhvatilo 1.700 parova. Njena analiza pokazala je da nije novac, sam po sebi, već ljubav prema novcu uzrok problema.
– Naša studija pokazala je zapravo da se parovi kod kojih je za oba partnera novac na visokoj skali vrednosti najviše bore sa problemima. Ako jedan supružnik novcu pridaje manju vrednost, brak ima tendenciju da bude srećniji nego kada imate dvoje lovatora u vezi – objašnjava ona.
Zašto je ljubav prema novcu tako pogubna za brak? Ona ima dva objašnjenja. Prvo, želja za materijalnim može da uzrokuje „sagorevanje” bračnih fondova, što će stvoriti tenzije u braku. Drugo, za trošenje novca su neophodni vreme, „trud i napor”, što ostavlja manje vremena za vezu.
– Materijalisti traže sreću u posedovanju stvari, ne u ljudima, što znači da ulažu manje vremena i energije u to da im brak uspe – objašnjava Džejson Kerol.
To je svakako loša vest za sponzoruše, ali zar je njima ikada i bilo stalo do veze, braka i ljubavi? Novac i ljubav kao da ne idu zajedno, osim ako to nije ljubav prema novcu. Tačno je da je sve lakše kada imate novca i sigurno je da ćete barem izbeći sve one svađe oko neplaćenih računa. Ali hrpa plaćenih računa ne greje kao ljubav voljene osobe. A i šta je život bez ljubavi…
Ana Mitić / pressonline.rs