3. Suze eliminišu toksine

Tokom 1980-ih dr. Vilijam Fej, istraživač na Medicinskom centru Ramsi u Minepolisu, ustanovio je kako suze zavisno o uzroku imaju različiti hemijski sastav. Tako se refleksne suze (nastale npr. zbog rezanja luka) sastoje od 98 posto vode dok su emocionalne suze pune hormona stresa – prolaktina.

reklame

4. Suze nude utehu

Zanimljivo je kako plakanje prati pojačana aktivnost u određenom delu nervnog sistema kojem je posao smiriti telo nakon stresnog događaja, te usporiti rad srca. Istraživanja su takođe otkrila kako plakanje povećava nivo oksitocina hormona sreće, koji onemogućuje ispuštanje hormona stresa – kortizola. Osim toga plačem se oslobađaju i endorfini, hormoni koji se luče tokom telesnog vežbanja i seksa. Ne čudi stoga da se nakon što se ‘dobro isplačemo’ osećamo puno bolje.

5. Suze nude emocionalno oslobađanje i povezivanje s drugima

Obračun sa emocijama plakanjem pomaže i da lakše nastavimo sa svojim životom. Plač budi naše zaštitničke instinkte i deluje poput poziva u pomoć. Naime, plakanjem privlačimo pažnju, a kod ljudi koji vide uplakanu osobu proradi zaštitnički nagon i žele je utešiti. Na taj način nam ranjivost pomaže da se povežemo s drugima.

pressonline/kurir.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.