Dugo je teorija po kojoj broj 13 od davnina nesrećan bila potkrepljena činjenicom da Hamurabijevom zakoniku fali član 13. U pitanju je savremena greška iz prošlog veka, pošto originalno prvi svetski pravni akt surovog vavilonskog vladara nije ni bio numerisan. Još dalje odatle, u Istočnoj Aziji mnogo je rasprostranjenija tetrafobija – strah od broja četiri, pošto je reč si na mandarinskom kineskom gotovo identična reči koja označava smrt. Zbog toga se na ovaj broj (čak i u okviru cifara u kojima se nalazi, npr. 104) u ovom delu sveta ređe nailazi, pošto se isti izbegava kada god je to moguće, a numerolozi vezu između ove dve brojčane fobije nalaze u činjenici da je zbir 1 i 3 upravo izazivač tetrafobije.
Pisac “Da Vinčijevog koda” Den Braun je u ovom bestseleru prezentovao teoriju po kojoj je petka 13. oktobra 1307. francuski kralj Filip IV Lepi pohapsio na stotine templarskih vitezova. Pre toga, ovaj kralj je proterao Jevreje i bacio Papu u avinjonsko zatočeništvo, s ciljem da za sebe prigrabi nemalu materijalnu korist, tako da brojni istoričari osporavaju verodostojnost ove priče. S druge strane, u španskim govornim područjima i u Grčkoj se za malerozan dan smatrao utorak 13, pošto je na taj dan u aprilu 1204. Konstantinopolj pao u ruke krstaša. Dva i po veka kasnije, 1453, i to opet u utorak, doduše 29. maja, vizantijska prestonica je pala pred nadiranjem Osmanlija. Italijanima je 13 srećan broj, a veruju da im maler donosi petak, 17.
Među preminulima na petak 13, najjače odjekuju imena muzičara Benija Gudmena i Tupaka Šakura, odnosno “Homera” tvrdo-kuvanih krimića Mikija Spilejnija. U popularnoj kulturi, još od 1980. horor serijal Petak 13 u čak deset nastavaka prati krvave aktivnosti psihopate Džejsona. Činjenica da je Džejson 1992. dobio MTV nagradu za životno delo, dovoljno govori o njegovom statusu u pop kulturi. Za sam kraj, legendarni američki muzičari Telonijus Mank i Soni Rolins su pre tačno pola veka podarili džez ruho danu koji kod mnogih i dalje izaziva golemu iracionalnu nelagodu.
espreso.rs