3. Odbijanje odlaska u školu

Kod dece koja su izložena maltretiranju to se najčešće događa ponedeljkom. Nakon vikenda provedenog u sigurnosti vlastitog doma dete se mora ponovo suočiti s okolinom koja ga guši i to često rezultira odbijanjem odlaska u školu. Za razliku od dece koja su samo velike spavalice i želele bi još malo ostati u krevetu, deca izložena vršnjačkom nasilju na odlazak u školu reaguju jako emotivno i s velikom dozom nervoze.

4. Intenzivne emotivne reakcije

Na razgovor o školi ili prijateljima vaše dete se zatvara ili reaguje suzama i ljutnjom? Ovo je siguran znak da ih nešto muči. Izbegavanje razgovora o školi i intenzivne reakcije na tu temu uistinu su “crvena zastavica”.

reklame

5. Fizički znakovi

Nažalost, vršnjačko maltretiranje nije samo verbalno nego može postati i fizičko. Pocepana odeća, neobjašnjive masnice na telu, ukradeni ili uništeni lični predmeti mogu biti slučajnosti, ali često su znak maltretiranja.

tuzni-decak

Ako ih primetite, pokušajte mirno razgovarati s detetom kako biste utvrdili na koji način je došlo do toga. Emotivna reakcija deteta na ovu temu nam često govori više od reči. Nervoza, izmotavanje, nelogična objašnjenja ponekad su dokaz da dete nije samo uzrokovalo “nezgodu” nego je neko drugi kriv za nju.

Zadovoljna.hr / fokus.ba

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.