Zdrav doručak nije uopšte ono što ste očekivali! Šokiraće vas lista namirnica koje se ne smeju jesti na prazan stomak!
Često imamo dilemu oko toga koja je hrana najbolja ujutru za doručak. Da li je svaka hrana na prazan stomak, koliko god bila zdrava, ujedno i korisna za ostatak dana? Stomak ne reaguje na hranu isto kad je puni kad je prazan.Trebalo bi da dan ne započnemo teškom hranom, već nekim laganim obrokom, ali i takvi obroci umeju da škode zbog određenih jedinjenja koja u sebi sadrže.
Jednostavno, oni nisu najpogodniji da se konzumiraju kao prvi obrok.
Neke zdrave namirnice ne treba jesti za doručak zbog toga što mogu da izazovu dijareju, kiselinu u želucu, nervozu stomaka i slično.
Pokušaćemo da navedemo najčešće namirnice koje jedemo za doručak, a koje, ili treba jesti ili izbegavati, zbog određenih svojstava koje u to doba dana nikako nisu poželjne za organizam.
Jaja
Brojne studije pokazuju da konzumiranje jaja za doručak smanjuje ukupni dnevni kalorijski unos. Slobodno ih kuvajte ili pržite za prvi obrok.
Paradajz
Jedenje paradajza na prazan stomak može povećati kiselost u želucu zbog taninske kiseline koja se nalazi u njemu. Ovo će povećati rizik od čira na želucu, pa gledajte da izbegavate paradajz za vreme doručka.
Ovsene pahuljice
Ovsene pahuljice su u stanju da formiraju svojevrsni zaštitni sloj na stomaku i time štite stomačne zidove od hlorovodonične kiseline. Zbog toga su uvek odličan izbor za doručak.
Kafa
Ispijanje kafe ili čaja na prazan želudac može dovesti do bolova u stomaku i mučnine. Kao i paradajz, kafa može povećati kiselost u stomaku, pa je bolje izbegavati je u prepodnevnim satima.
Lubenica
Lubenica ima tu moć da hidrira organizam zbog visokog sadržaja vode. Ona u sebi sadrži likopen, koji je odličan za srce, kožu i regulisanje šećera u krvi. Lubenica za doručak? Može!
Citrusno voće
Pomorandže, limun i ostali agrumi mogu izazvati probleme kod osoba koje pate od upale jednjaka, pa ovo voće nije baš najbolji izbor za prazan stomak.
Borovnice
Borovnice su odlične za doručak. One pomažu ubrzanju metabolizma, regulišu krvni pritisak i poboljšavaju pamćenje. Dakle, sve ono što je potrebno organizmu od ranog jutra borovnice umeju da pokrenu i motivišu.
Sokovi
Sokovi, čak i oni sveže isceđeni, brzo obaraju nivo glukoze u krvi, što dalje povećava glad. Izbegavajte ih ujutru!
Orašasti plodovi
Orah, lešnik ili badem smanjuju rizik od čira, jer normalizuju nivo pH vrednosti u stomaku. Takođe, oni će pomoći da ostanete siti duže vremena.
Gazirana pića
Pijenje gaziranih pića na prazan stomak može da smanji snabdevanje krvi u stomaku i da ošteti sluzokožu. Generalno, gazirana pića treba izbegavati tokom celog dana.
Heljda
Heljda kao žitarica poboljšava varenje, a sadrži gvožđe, kao i brojne vitamine i proteine. Siguran izbor za prazan stomak.
Začinjena hrana
Začini mogu pospešiti proizvodnju želudačne kiseline i oštetiti sluzokožu želuca ako se konzumiraju natašte.
Med
Med može da poboljša rad creva, varenje, imuni sistem, ali i da pomogne telu da se oslobodi od virusa i bakterija. Parče integralnog hleba namazanog medom nije loše za prvi dnevni obrok.
Jogurt
Visoka kiselost na prazan stomak smanjuje sve prednosti bakterija mlečne kiseline koje se nalaze u jogurtu, tako da on nije dobar izbor.
Palenta
Kaša od kukuruznog brašna pomaže u eliminisanju teških metala u ćelijama i tkivima, a osim toga, ona reguliše i crevnu mikrofloru. Doručkujte palentu i nećete pogrešiti!
stil.kurir.rs