U tantra jogi, drevnoj istočnjačkoj praksi koja objedinjuje seksualnost i duhovnost, ta tečnost naziva se amrita ili božanski nektar. “Mnoge moje pacijentkinje pogrešno misle da je ta ženska ejakulacija zapravo lučenje mokraće tokom orgazma, ali ta tečnost nije mokraća iako delimično prolazi kroz mokraćni kanal. To lučenje tečnosti čija količina može biti veća od jedne šoljice, a koje se može dogoditi i više puta tokom vođenja ljubavi, jeste normalno i deo je seksualne reakcije žene”, kaže dr Christiane Nortrup u svojoj knjizi “Žensko telo, ženska mudrost”.
Caroline i Charles Muir, par koji je popularizovao od starih vremena poznatu vezu između seksualnosti i duhovnosti, kažu da ovaj nektar često nastaje kada se, obično nežnim vođenjem ljubavi, aktivira područje duboko unutar vagine koje se naziva “sveta tačka”, mada direktna stimulacija te tačke nije neophodna za nastanak te tečnosti. Lučenje amrite može se desiti i bez orgazma, kao kad je žena “izgubi” u smehu, radosti ili ljubavi. U tom slučaju žena ne gubi – ona zapravo postaje energija radosti ili ljubavi, i upravo suprotno od gubitka, upija esenciju tih ekstatičnih osećanja. Svaka žena može da iskusi izlivanje tog božanskog nektara, ali samo ako nauči da se potpuno preda dubokoj sreći koja može, ali ne mora da bude seksualna.
Muirovi nas uče da je “sveta tačka”, koja se nalazi duboko u vagini i dobro je skrivena, često mesto gde žene čuvaju svu povređenost i intimni bol u vezi sa seksualnošću. Kod mnogih žena, seksualna stimulacija te tačke iznosi na površinu sav skriveni bol i neprijatna sećanja. Žena i njen partner koji to razume polako će voditi ljubav i biti istrajni, što će izlečiti taj bol na svim nivoima. Takvo izlečenje može ženi da otkrije radost kakvu nikada pre nije doživela.
Telesna mudrost
Bez obzira na to kada žena počne ponovo da prihvata i istražuje svoju seksualnost, dobro je znati da je ženska seksualnost, po svojoj prirodi, celovito čulno iskustvo koje uključuje celo telo, a ne samo genitalije. Ženina seksualnost može da uključuje fizički genitalni kontakt sa nekim, ali i ne mora. Ženi nije potreban partner ni značajna veza sa drugom osobom da bi bila u kontaktu sa svojom seksualnošću. Možda joj neće biti potreban ni orgazam ni fizički dodir. Telesna mudrost svake žene određuje šta je za nju seksualno dobro. U današnjem društvu porast zavisnosti od seksa i veza, nedostatak samopouzdanja i strah od napuštanja, deluju kao prepreka ženinoj sposobnosti da čuje mudrost svog tela i njegove poruke. Ponekad ono što žena želi u seksu može da bude veoma daleko od onoga što naša kultura smatra normalnim za žene i čak sličnije onome što se smatra normalim za muškarca.
Funkcije naših seksualnih organa i naše seksualne reakcije najvećim delom određuje način na koji je naša kultura uslovila odnos prema seksualnosti. Da bismo shvatili seksualno reagovanje i delovanje organa koji su u njega uključeni, moramo da razumemo i ženino kulturološko nasleđe. U ovom društvu seksualnost je čvrsto povezana sa slikom koju imamo o sebi i sa samopouzdanjem. Postoji izreka koja kaže: “Muškarci i žene nikad neće biti jednaki sve dok žena ne bude imala ćelavu glavu i stomak, a još uvek se bude smatralo da dobro izgleda”. Žene su odgajane tako da misle da zaslužuju da uživaju u seksu samo ako odlično izgledaju ili imaju određenu težinu.