Meso i koža iz laboratorije

Projekat Gorjanc je izazvao dosta kontroverzi i pokrenuo polemiku u javnosti o etičnosti repliciranja ljudskog genetskog materijala. Novinar Guardiana Johnatan Jones je pravljenje torbi od ljudske kože nazvao “zločinom” i napravio paralelu sa serijskim ubicama koji su pravili trofeje od kože.

Međutim, drugi smatraju da nošenje jedne ovakve torbe nije ništa manje etički ispravno od nošenja torbi od kože mrtvih životinja. Gorjanc se s njima slaže.

reklame

“Mislim da je ovaj proces zaista dobra alternativa sadašnjem pravljenju proizvoda od kože. Prvo što je etički ispravnije jer ne zahteva pokolj životinja, drugo jer nema nepotrebne nusprodukte i održivije je u tom smislu, a treće jer se može raditi na zahtev i moglo bi delimično rešiti problem nestanka resursa. Već postoje kompanije koje razvijaju takve materijale i ja verujem da je to jedna od potencijalnih alternativa za budućnost”, rekla je Gorjanc.

Predsjednica PETA-e, organizacije za zaštitu prava životinja, Ingrid Newkirk za Klix.ba je rekla da, ukoliko Gorjanc ima dozvolu da koristi kožu to joj se čini kao dosta bolji način za pravljenje kože za torbe i jakne nego ubijanje drugih živih bića i krađa njihove kože samo zato što o njihovim osećanjima i boli ne znamo dovoljno.

“Zašto bi iko želeo da nosi ili koristiti kožu u 21. veku, kao svega lišeni pećinski čovek, to je misterija i pokazuje neznanje, aroganciju i nedostatak mašte. Ideja Tine Gorjanc bi barem kupovinu kože učinila etički ispravnom jer ne bi uključivala ubijanje”, rekla je Newkirk i dodala da je budućnost u mesu i koži uzgojenim u laboratoriji.

klix.ba

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.