POJAČAN SEKRET (FLUOR VAGINALIS)

Žene treba da shvate da je izvesna količina sekreta normalna pojava, da je ta količina indivudualna, kao i da varira tokom menstrualnog ciklusa. Svaka žena određuje šta je normalan, a šta pojačan sekret. Ne govorimo sada o sekretu neprijatnog mirisa ili abnormalne boje ili gustine. Pojačan sekret je često prouzrokovan poremećajem ravnoteže vaginalne sredine. Iritacije vagine ne znače uvek i prave infekcije koje treba lečiti lekovima. Pojačan sekret je prvi znak bilo kakvog poremećaja vaginalne sredine. Pojačan sekret mogu prouzrokvati bakterije, paraziti, gljivice ili virusi, baš kao i “mehanicke” iritacije npr. uske pantalone ili zaustavljanje cirkulacije, sintetički donji veš ili dnevni ulošci.
Treba da preduzmete korake kako biste sprečili da se razvije prava infekcija. Potrebno je da primenite dodatne mere vaginalne higijene, a to znači: ne upotrebljavate sapun već se ispirate mlakom vodom, i pomoću vaginalnog irigatora.
Pojačan sekret je često praćen svrabom, bolom (i za vreme polnog odnosa), peckanjem ili iritiranim usnama.

SEKS U BRAKU

reklame

VAGINALNA SUVOĆA

Ovo je čest simptom koji se javlja narocito u menopauzi. Usled nedostatka hormona, sluzokoža vagine postaje tanja, a cerviks više ne luči dovoljno sluzi za podmazivanje. Vaginalna suvoća može biti uzrok bolnog seksualnog odnosa i iritacije tkiva. Sporiji polni odnos, sa više predigre, takođe može biti od koristi. Redovan seks, bilo sam odnos, bilo masturbacija, poboljšava vaginalno podmazivanje. Najzad, ako je baš neophodno, može se prepisati i krema estrogena radi ublažavanja ovog problema.

BAKTERIJSKA VAGINOZA (B.V.)

Bakterijska vaginoza je vrlo čest poremećaj vaginalne flore. Lako se dijagnostikuje po sekretu neprijatnog mirisa na ribu koji je prouzrokvan prekomernim rastom kokoidnih bakterija. pH vrednost je tada uvek alkalna jer su laktobacili u manjem broju ili ih nema, npr. kod žena u postmenopauzi. Osim navedenih simptoma, tegobe su i bol, svrab i peckanje.
Bakterijska vaginoza je zapravo “opasnija” infekcija od kandidijaze. Dovodi se u vezu s prisustvom patogenih mikroorganizama, kao što je Trichomonas, zatim sa prevremenim porođajem i čak HIV-om i karcinomom cerviksa. Bakterija koja izaziva BV takođe se može zakačiti za spermu i preneti kroz ceviks do reproduktivnih organa izazivajući zapaljensko oboljenje karlice (PID).
Zbog toga se bakterijske vaginoze obično leče lekovima. Bakterija Gardnerella često je prisutna u sekretu kod B.V. Opet je ponovo bolje sprečiti nego lečiti. Pravilna higijena vagine opisana u poglavlju “Higijena vagine” veoma je efikasna u spečavanju bakterijskih vaginoza.

SVRAB (PURITIS VULVAE)

Uporan svrab usana (pruritis vulvae) mogu izazvati različiti faktori, kao što su alergije (npr. na sintetički donji veš, sapun, gumu kondoma, sprejove, lekove), infekcije, zaustavljanje cirkulacije zbog nošenja tesnih pantalona ili dnevnih uložaka, iritacije od nošenja tesnih pantalona, grubog toalet papira, neredovna promena higijenskih uložaka, itd. Važno je da sami utvrdite koji faktor može biti uzročnik Vaših tegoba i da ga izbegavate.

VULVITIS I VAGINITIS

Vulvitis i vaginitis su infekcije vulve (dela oko usana) i vagine. Infekcija nastaje kada postoje patogeni mikroorganizmi koji dobijaju šansu da bujaju. Smanjena otpornost pruža takvu priliku. Često su prisutni i mikroorganizmi koji se prenose polnim putem. Tegobe su obično bol (takođe i tokom polnog odnosa), peckanje, svrab, otok i crvenilo, praćene pojačanim sekretom neuobičajenog izgleda i neprijatnog mirisa.
I u tom slučaju opet se preporučuju dodatna higijena vagine i vaginalno ispiranje pomoću irigatora radi spiranja viška mikroorganizama i lakšeg obnavljanja vaginalne sredine.

VAGINALNI BRIS

Svi znamo da se ova metoda ispitivanja primenjuje za rano otkrivanje karcinoma cerviksa. Vaginalni bris je i odlična metoda da se utvrdi šta se dešava u vagini. Malom špatulom ili četkicom delići tkiva skinu se sa zida vagine i razmažu na staklenu pločicu. U laboratoriji se ova staklena pločica boji posebnim agensima koji omogućavaju da se posmatraju ne samo ćelije već i bakterije, gljivice i neke druge vrste mikroorganizama.

Pomoću ovog testa možemo dobiti jasnu sliku o prisustvu štetnih mikroorganizama i stanju vaginalne sredine. Samo u pojedinim slučajevima, ovaj test, tzv. PAPA bris radiće se tako što će se zasejati i neke kulture (npr. hlamidije). Bris grlića materice koristi se za otkrivanje karcinoma grlića materice. Veoma je važno da se ovaj test radi redovno, ne samo radi eventualnog ranog otkrivanja karcinoma već i radi otkrivanja vaginalne infekcije.

(nastavak teksta na sledećoj strani)

loading...