VAGINALNA FLORA

U vagini (kao i npr. u ustima i crevima) veliki broj mikroorganizama živi u ravnoteži, kako međusobnoj tako i sa svojim domaćinima. Ova biološka zajednica se naziva “vaginalna flora”. Važno je znati i da vagina obično ima kiselu sredinu (nisku pH vrednost).

1. Laktobacili

Verovatno svi znamo za korisnu bakteriju Lactobacillus vaginalis. Laktobacili – bakterije mlečne kiseline – nazvani su po svojstvu da proizvode mlečnu kiselinu kao krajnji proizvod svoje ishrane šećerima iz ćelija vaginalnog zida. Zbog toga njihovo prisustvo u velikoj meri određuje kiselost vaginalne sredine, koja je osnova za zdravu vaginu jer sprečava razvoj većine štetnih mikroorganizama. Kao i u svim dobro izbalansiranim sredinama, višak može da predstavlja smetnju. Neke žene imaju višak laktobacila te mnoge od njih pate od fluora (pojačanog sekreta). Taj slučaj se dijagnostikuje kao laktobaciloza.

reklame

2. Laktobacili i koke – mešovita flora

Koke su takođe cesto prisutne. One potiču iz crevne flore. Njihovo prisustvo u vaginalnoj sredini nema naravno nikakvu funkciju, ali sve dok su one u ravnoteži sa laktobacilima ova “mešovita flora” se smatra zdravom vaginalnom sredinom.

3. Koke

Potpunim nestankom laktobacila nestaje i zdrava pH (kiselost) vagine. Sredina postaje alkalna, što je idealna situacija za nezadrživi razvoj koka. One stvaraju vrlo neprijatan miris na ribu. Kada izazovu infekciju sa određenim simptomima i bolom, svrabom i pojačanim sekretom neprijatnog mirisa, dijagnoza je bakterijska vaginoza (BV). Mikroorganizmima koji izazivaju infekciju inače više odgovara ovakva alkalna sredina.

4. Prirodna zaštita vagine

Prema tome, prirodna zaštita vagine zavisi od:

debljine sluzokože (broja ćelijskih slojeva) zida vagine,
pH (kiselosti) vaginalne sredine,
ravnoteže između mikroorganizama u vagini,
opšteg dobrog stanja i zdravstvenog stanja žene.
5. Opasnosti od narušene ravnoteže u vagini

Jasno je da svaki poremećaj ravnoteže izaziva određene posledice. U najgorim slučajevima, on može dovesti do infekcija i zapaljenja. Poremećaje mogu izazvati i spoljašnji faktori, kao i faktori unutar samog tela tj. unutrašnji faktori ili kombinacija ovih faktora.

za švalere

SPOLJAŠNJI FAKTORI

Spoljašnji faktori koji mogu izazvati poremećaj ravnoteže u vaginalnoj sredini dele se na mehaničke, higijenske i hemijske faktore. Polni odnos treba smatrati kombinacijom svih ovih faktora tako da će biti posebno razmatran.

1. Mehanički faktori

Mehanicki faktori mogu da izazovu oštećenja tkiva, npr. porođaj, grub ginekološki pregled ili uzimanje brisa, medicinska intervencija, itd. U takvom slučaju, imunološki sistem organizma aktivira reparacione procese kojima se eliminišu zapaljenja i infekcije i popravlja oštećeno tkivo. Treba pomenuti sledeće kombinovane mehaničke i higijenske faktore: preuske pantalone (zaustavljanje cirkulacije i trenje) i donji veš (zaustavljanje cirkulacije) kao i pogrešno korišćenje tampona (povređivanje).

2. Higijenski faktori

Higijenski faktori koji mogu izazvati probleme potiču od loših higijenskih navika, kao i od zapostavljanja higijene vagine. Često pranje ove regije običnim sapunom je vrlo loša higijenska navika. Sapun je alkalan i remeti pH, tako da kokoidne bakterije (koje se dobro razvijaju u alkalnoj sredini) dobijaju priliku da bujaju i eliminišu laktobacile.

Zapostavljanje vaginalne higijene je takođe loša navika. Važno je redovno menjati tampone, higijenske uloške i uloške za donji veš. Preporušujemo povremeno ispiranje vagine, a naročito kad imate “intimne tegobe”. Ispiranjem vagine pomoću irigatora odstranjuju se ostaci u vaginalnim džepovima pored cerviksa (forniks) i čisti cerviks (grlić materice). Naročito je važno da seksualno aktivne žene redovno primenjuju vaginalno ispiranje. Međutim, ne preporučujemo upotrebu agresivnih (veštačkih) tečnosti za ispiranje. Nažalost, vaginalno ispiranje pomoću irigatora nije uobičajena praksa. Takođe je važno voditi računa o navikama prilikom odlaska u toalet. Prilikom brisanja toalet papirom žene uvek treba to da rade s prednje strane ka zadnjoj, a nikako obrnuto jer se na taj način sprečava da mikroorganizmi, poput gljivica, dospeju iz creva u vaginu. Neodgovarajuća i pogrešna higijena vagine može prouzrokovati prekomeran rast štetnih mikroorganizama.

3. Hemijski faktori

Pojedini vaginalni sprejovi i gelovi za kontracepciju imaju štetan hemijski uticaj. Kod nekih žena može nastati alergija na gumu kondoma, kozmetičke proizvode i deterdžente.

4. Polni odnos

Polni odnos razmatramo posebno u poglavlju “Spoljašnji faktori” jer zaista predstavlja kombinaciju mehaničkih, higijenskih i hemijskih faktora. Sa naučnog i medicinskog stanovišta, polni odnos, naročito bez zaštite, ima najveći uticaj na vaginalnu sredinu. Baš kao i mnogo drugih stvari u životu u kojima se uživa, i polni odnos može imati negativne posledice. Da biste uživali u polnom odnosu bez straha od neželjenih posledica, važno je da razumete šta bi moglo da se dogodi vaginalnoj sredini i kako se to može sprečiti ili ispraviti. Izvesne mehaničke faktore ostavljamo Vašoj mašti na volju. Međutim, suva vagina može značiti bolan polni odnos i povećati rizik od oštećenja tkiva. Dobro podmazivanje pomaže da se tkiva zaštite. Kada je prirodno podmazivanje nedovoljno, kao što je slučaj posle menopauze ili kada žena nije dovoljno seksualno uzbuđena, treba primeniti dobar lubrikant.

Higijenski faktori takođe mogu uticati na prenošenje svih vrsta mikroorganizama, i to ne samo onih koji izazivaju venerične bolesti, već i ostalih bakterija i virusa: od infekcije mokraćne bešike, kožnih bolesti, bolesti usta (kao što je virus Herpesa koji izaziva groznicu), do oralnog seksa itd… Opasnost ne leži samo u prenošenju štetnih mikroorganizama. Polni odnos remeti hemijsku ravnotežu u vaginalnoj sredini. Sperma je alkalna tako da može promeniti pH vrednost vagine, od kisele do alkalne. Sperma je takođe bogata proteinima. Oba ova faktora pogoduju razmnožavanju mikroorganizama, a u alkalnoj pH sredini laktobacili će se povući pred rastućim kokoidnim bakterijama. Mogućnost vraćanja vaginalne sredine u ravnotežu posle takvog “alkalnog” šoka izazvanog polnim odnosom (bez zaštite) razlikuje se od žene do žene. Kod nekih je to lako, kod drugih mnogo teže, dok neke čak nemaju sposobnost ponovnog uspostavljanja ravnoteže u vaginalnoj sredini. U takvim slučajevima primećuje se sekret neprijatnog mirisa dan nakon odnosa (bez zaštite). Koke stvaraju supstance koje daju takav neprijatan miris na ribu. Žene kod kojih se ovo dešava trebalo bi da praktikuju vaginalno ispiranje pomoću irigatora u roku od 6 sati nakon polnog odnosa. Sperma koja je alkalna i višak kokoidnih bakterija biće odstranjeni tako da će laktobacilima biti lakše da se razmnožavaju i ponovo uspostave odgovarajuću kiselu pH vrednost.
Ovakav način održavanja higijene vagine koristan je za sve žene, a ne samo za one koje imaju problema da ponovo uspostave kiselu pH vrednost. To nije mera kontracepcije već pomoć pri ponovnom uspostavljanju vaginalne ravnoteže. Naravno, u vaginalnoj sredini ne dolazi do hemijskih promena ukoliko se koristi kondom.
Takođe treba napomenuti da se bakterije mogu zakačiti za spermu i preneti kroz cerviks u reproduktivne organe i izazvati PID(zapaljensko oboljenje karlice). Izvor bakterija mogu biti i muškarac i žena (vagina). Zdrava vaginalna sredina i dobra higijena muškarca su veoma važni faktori polnog odnosa.

(nastavak teksta na sledećoj strani)

loading...