Tetovaže kineska slova

Kineski ‘karakter’ je logogram – što jeste znak koji predstavlja reč. Ubedljivo je najstariji način pisanja u svetu, a izmislio ga je sudski dužnosnik legendarnog cara Huangdija 2600. godine p.n.e.

Zvao se Canglije i mora da je bio neumoran kada je izmislio toliko veliki broj piktograma. Najverovatnije je prikupio i kolektirao simbole koje je nalazio po drevnoj Kini, te ih standardizovao kako bi ih pretvorio u pravi sistem pisanja, o čemu prvo svedoče natpisi pronađeni na školjkama kornjača koje datiraju iz Shang dinastije (1766 – 1123 prije Hrista).

reklame

Hiljadama godina kasnije, moderni kineski znakovi još uvek podsećaju na poznate ‘Oracle bones’.

Zapisani u kolonama, kineski znakovi su se čitali od vrha prema dnu, i sa desna na levo.

ne-budi-seljanka-doveka-sta-znace-tetovaze-zmaja-leptira-tigra-a-sta-kada-istetoviras-kineska-slova-vranaa-3

Među tim prvim znakovima, prepoznaju se prikazi zajedničkih objekata kao što su mesec i drvo, ruka i stopalo, planina i sunce. Ovi simboli su vrmenom prevaziđeni, potrebna je dobra mašta da se sada prepoznaju izvorni simboli. Manje od 5% svih kineskih znakova su piktografi. Ovi jednostavni znakovi su kombinirani u obliku malih ‘priča’. Ova kategorija karaktera čini maleni delić kineskog sistema pisanja.

Većina simbola su slikovno-fonetski spojevi, što znači da su oni koristili i svoje zvukove.

Iako mandarinski i kantonski su dva različita jezika, sistem pisanja je isti. Mnogi kineski znakovi su usvojeni prema njihovom značenju koje i japanski i korejski jezik koriste, bez obzira na izgovor.

Kineski znakovi su takođe poznati kao sinografi, a kineski sistem pisana kao sinografija. Jezici koji nisu kineski, a prihvatili su sinografiju s pravopisom, te posudili veliki broj kineskih reči nazivaju se sinoxenički jezici. Glavni sinoxenični jezici su japanski, korejski i vijetnamski.

Tetovaže mačke

Neovisnost, brz oporavak i sloboda misli – to je duh domaćih mačaka, kojih se procenjuje da ima 600 miliona širom sveta. Mačke se smatraju veoma sposobnim, što je odlika njihovih skokova sa velikih visina – tako su zadobile reputaciju da imaju devet života.

Prema paleontolozima, mačke su se pojavile prije 50 miliona godina kao male i pametne grabežljive zveri koje “uvlače kandže”. Od tada su ispunile ljudska srca ljubavlju, mržnjom, pobožnošću i strahom, pojavljujući se u narodu i mitovima kao simbol dobre i loše sreće. Bile su cenjene kao sveto i bile prezirane kao zle.

Nigde mačka nije više cenjena nego u drevnom Egiptu, gde je pre 3000. godina pre Hrista mačka bila snažan totem iz životinjskog sveta. Predstavljajući ženski princip, mačka je bila simbol plodnosti i majčinstva, te je takođe bila povezna sa Mesecom. Mnoga Egipatska božanstva opisuju mačke ponekad potpuno kao životinje, a ponekad kao mešavina čoveka i mačke. Lav na čelu boginje Sekmet, vladarice sudbine čovečanstva, imao je sestru bliznakinju – domaću mačku Mafdet. Statue malih mačaka – često ukrasi u vidu zlatnog nakita i naušnica – bili su pronađeni unutar grobnice svojih preminulih vlasnika.

Mačke su tako dragocene životinje u drevnom Egiptu, da je izvoz te životinje zabranjen, a ubistvo jedne kažnjivo smrću. Dok su ratovali sa Egiptom, pezijanci su zarobili hiljade mačaka, nameravajućii i vratiti nakon predaje Egipta. Egipat se predao. Oko 400 godina pre Hrista, bilo je zabranjeno obožavanje mačaka, potom su one izgubile verski značaj.

Na Tajlandu, “sijamske” mačka je mačka svetog hrama. U Kini i Japanu, mačka je omiljeni ljubimac, kao i vredan istebljivač miševa i svilenih buba. U Indiji, mačke čuvaju Budine hramove.

Dokazi sugerišu da se domaća mačka razvila iz divlje pustinjske mačke pronađene na Bliskom Istoku prije 12 000 godina. Sa svojim čulima oseta, mirisa, sluha i dodira, mačke su odlični lovci. Oko 2000 p.n.e. mačke su ušle u domove kao pratitelji, gde su bile prihvaćene kao simboli lepote i milosti, čak i kao zaštitnici kućanstva.

 

ne-budi-seljanka-doveka-sta-znace-tetovaze-zmaja-leptira-tigra-a-sta-kada-istetoviras-kineska-slova-67a

 

U Evropi domaća mačka prihvatana je na razne načine vekovima. Nordijska božica, Freya, imala je mačke koje su vukle kola. U drugim slučajvima, njihova povezanost sa vešticama i okultnim stvarima donio im je prezir (crna mačka). Kao simbol praznoverja i loše sreće, mačkin ugled je izbledeo. U srednjem veku, katolička crkva potiče njihovo istrebljenje.

OVO SU 3 NAJVEĆE GREŠNICE U HOROSKOPU: Nevaljalije su i od muškaraca u istom znaku!

Za mornare, mačka je sibol dobre sreće, i prihvaćena je kao cenjeni član posade, jer uništava glodare. Zbog vrlo osjetljivog “radar sistema”, mačka je korištena u Britaniji za vreme oba svetska rata. Mačke mogu da otkriju otrovni plin prije ljudi. U II Svetskom ratu mačke su otkrivale vazdušne napade prije sigursnosnog sistema. Nakostreše se, cvile i trče ispod pokrivača…

…nastavak na sledećoj strani…

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.