RODITELJI najčešće znaju kako lako nasmejati svoje mališane, ali ponekad se pitamo zašto se bebe smeju kada im stavimo krpu na glavu, sakrijemo lice dlanovima pa ga otkrijemo ili pravimo grimase.

To pitanje zainteresovalo je dr. Caspera Addymana, naučnika Centra za moždani i kognitivni razvoj londonskog univerziteta Birkbeck. On je proveo dosad najveće istraživanje o smehu beba kako bi utvrdio što bebe nasmejava i zašto se smeju, piše Daily Mail.

“Razumevanje beba nam pomaže da razumemo i odrasle”, smatra Addyman. “Bebe su mali naučnici. One otkrivaju svet i mi, zahvaljujući njima, možemo otkriti mnogo toga.”

reklame

Addyman je okončao svoju bankarsku karijeru, završio psihologiju i samostalno finansirao istraživanje. Osmislio je detaljnu anketu za roditelje i zamolio ih da mu pošalju snimke i pisane izveštaje o tome šta sve nasmejava njihovu decu. Javilo mu se čak 1.400 roditelja iz 25 država, koji su odgovorili na pitanja o dobu dana u kojem se bebe najviše smeju i o igračkama koje su im najkomičnije.

“Trenutno radimo na izradi upitnika kojim bi se trebala utvrditi veza između mirnijeg temperamenta i izrazito veselih beba”, istaknuo je.

Rezultati dosadašnjih analiza pokazali su da se, suprotno ustaljenom mišljenju, bebe smeju vrlo rano. “Devedeset posto beba nasmejalo se već u prva dva meseca života, a neki su nam roditelji otkrili da su se njihova deca smejala već u prvim nedeljama”, ispričao je Addyman i dodao da postoje slučajevi u kojima se beba uopšte nije nasmejala u prvoj godini života. Barem ih niko nije video. “To nam pokazuje da bebe imaju jak temperament koji se pokazuje od samog rođenja”, rekao je.

Zanimljivo je da se dečaci smeju nešto više od devojčica, odnosno da se neke bebe muškog pola smeju i do 50 puta dnevno, dok devojčice nisu prešle broj 37. “Nije naročito važno šta radite, već je činjenica da ste pored nje dovoljna da se vaša beba oseti srećno”, objašnjava on. “Zanimljivo je da se roditelji igraju s njima instinktivno. Bebe, na neki neobjašnjiv način, teraju odrasle da se glupiraju. To ih nasmejava, ali i je i važan deo povezivanja”, istaknuo je.

U prvoj su godini života smeh i suze bebin glavni način komunikacije. “Plač je znak da dete želi neku promenu, a osmeh i smeh – suprotno. Traže da nastavite činiti to što upravo činite”, rekao je Addyman.

www.index.hr

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.