Iako se smatra da se mačke za razliku od pasa manje emotivno vezuju za svoje vlasnike i da od njih očekuju hranu, a ne društvo i igru, jedan eksperiment sproveden nad 38 mačaka relativizovao je tu predrasudu.
“Iako prevladava uverenje da mačke više vole samoću, naše istraživanje je pokazalo drugačiju sliku – mačke vole ljude, pokazuju različite vrste osećaja, a na njihove sociološke interakcije verovatno utiču životna iskustva i biološke predispozicije“, naveli su naučnici u zaključku istraživanja objavljenom u časopisu “Behavioral Processes”.
Cilj eksperimenta je bio da se otkrije šta mačke najviše privlači, a u njemu je učestvovalo 38 maca starih od 1 do 20 godina. Polovina njih živele su sa svojim vlasnicima, a druga polovina bila je iz azila.
Dva i po sata pre testa bile su izolovane od bilo kakve interakcije s ljudima ili međusobnog kontakta. Mačkama su posle toga ponudili hranu, odeću s mirisima koji privlače te životinje, igračku u obliku miša i čoveka koji se igrao s mačkom i mazio s njima, prvo u odvojenom kontaktu, a onda u sobi u kojoj su bili svi ti “nadražaji”.
Jedna od mačaka iz eksperimenta izabrala je za “druženje” odeću s mirisom mačje metvice, 4 su se odlučile za veštačkog miša, 14 mačaka odmah je pristupilo ponuđenoj hrani, a čak 19 čoveku koji ih je mazio i s njima komunicirao. One su s njim provele tri četvrtine vremena koliko je eksperiment trajao.