Upravo je izazivanje sažalijenja jedna od najčešćih manipulativnih strategija sociopata. Takođe, pretvarajući partnera u „jedinu osobu“ koja ih razume i izigravanjem nesigurnosti i slabosti, dodatno jačaju zaštitnički osećaj kod partnera, koji ga toliko zasljepljuje da ne vidi u kakvu mrežu laži i manipulacija je zapravo uključen. Sve to oni još umeju da začine i “pozitivnim potkrepljenjem” – u ovom slučaju to moogu biti izlivi nježnosti ili trenuci slabosti. Njima sociopata zadržava vašu pažnju, održava vas vezanim za sebe. Tako ste uvučeni u jedan proces izazivanja zavisnosti od te osobe.

par

reklame

Zbog tih retkih, ali postojećih, „emotivnih“ trenutaka sociopatov partner sposoban je svašta da mu oprosti, u nadi da će doći vreme kada će sve biti kao i na početku, idealno i mirno. Ali bez ikakvih intervencija stručnjaka, tako nešto se nikada ne dogodi.

Kad god su emocije u pitanju, racionalno mišljenje i donošenje odluka pada u drugi plan. Teško je uopšte pomisliti da je osoba koju neko iskreno voli spremna da odbaci tu osobu u bilo kom trenutku, zbog naizgled smešnih razloga, a još je teže nositi se s tom činjenicom nakon što sociopata odluči da ode iz partnerovog života, ostavljajući za sobom krhotine nečije ličnosti. Ali život ide dalje – velika većina ljudi nema takva obeležja. Svaki socijalni odnos nosi sa sobom određenu dozu rizika, ali uz pažljiv pristup moguće je uočiti manipulatore pre nego što bude prekasno.

matrixworldhr.com

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.