Objašnjenje za ovo je jednostavno. Neprospavana noć generalno negativno utiče na rasuđivanje, ali daje priliku da rezultat ispitanika navodi na nešto suptilnije: da neutralne slike zbog nespavanja izazivaju emotivnu reakciju.
Kako bi detaljnije ispitali vezu između ta dva faktora, naučnici su sproveli sličan eksperiment pomoću funkcionalne magnetne rezonance koja je merila aktivnost u različitim delovima mozga. Dobrovoljcima je prikazana neutralna i pozitivna slika dok su pokušavali da izvrše zadatak. Ponovo su sve slike neispavanim ljudima odvraćale pažnju, dok su odmornima na pažnju uticale samo one slike koje izazivaju emotivne reakcije.
Štaviše, region u mozgu koji se zove amigdala (igra ulogu kod emocija) aktivirao se kao reakcija samo na slike koje su izazivale emocije u slučaju da su volonteri ispavani. Međutim, kada nisu bili odmorni, reakcije na „neutralne” slike bile su iste kao kod „emotivnih”.
Ekipa naučnika takođe je otkrila neobičnu aktivnost u frontalnom delu mozga koji se naziva Anterior Cingulame Cortex, za koji se smatra da upravlja amigdalom i našim emocijama.
Kada se dobro odmorimo u toku noći, oba regiona se zajedno aktiviraju. Ali, bez sna se čini da nema sinhronizacije između njih, pa se ACC aktivira kada amigdala miruje. Kao posledica toga, ovaj deo mozga izgleda ne kontroliše naše emotivne reakcije kada ne spavamo dovoljno. U tom slučaju gubimo sposobnost da razlikujemo obične događaje od onih koji bi trebalo da zavređuju našu posebnu pažnju. Gubi se neutralnost i moždana sposobnost da razluči bitno i nebitno.
politika.rs