Sigurno ste se nekad zapitali šta se dešava kada astronautkinja dobije menstruaciju u svemiru, tj. u bestežinskom stanju. Pre nego što je prva žena dobila mecu na svemirskom putovanju, u glavama njenog tima rojila su se mnoga pitanja i dileme. Ne tako davnih 80-ih i 90-ih ljudi su se ozbiljno plašili šta bi se tada desilo.
Mnogi su imali teoriju da svašta može poći naopako. Između ostalog, očekivali su da menstrualna krv krene da se nakuplja u organizmu žene i izazove brojne zdravstvene probleme opasne po život, ili da počne da lebdi po spejs šatlu kreirajući scenario iz horor filmova.
Međutim, vremenom su astronautkinje uspele da ubede svoje kolege da se ništa strašno neće desiti i prva žena sa menstruacijom je krenula u svemir.
Po njenom ličnom svedočenju, imati menstruaciju u svemiru uopšte se ne razlikuje od imanja mece bilo gde na Zemlji. Dakle, nije eksplodirala, ni implodirala, nedostatak gravitacije nije poterao krv iz njene materice u druge organe. Sve je proteklo prilično normalno.
Jedan mali korak za nju, a veliki za menstrualne žene širom sveta!
Međutim, javio se novi problem: NASA je sada morala da u svemirski brod doda posebnu pregradu za tampone i druge higijenske potrepštine. Možda ne zvuči kao neki specijalno zahtevan zadatak, ali svakako je uneo pometnju u koncepciju, pošto je svaki milimetar broda detaljno već isplaniran i popunjen.
Pošto se na svemirskim putovanjima uvek gleda da se broj potrepština svede na minimum, stručnjaci su rešili da, iako menstrualno krvarenje ne bi predstavljalo neki problem, ipak astronautkinjama pre polaska u svemir spreče mecu implantom ili putem pilula za kontracepciju. Tako više nisu moralii da brinu o ulošcima i tamponima i ostalim problemima koji prate mecu.
Ukratko: Menstruacija u svemiru se uopšte ne razlikuje od menstruacije na Zemlji, ali većina astronautkinja radije bira da preskoči ciklus dok traje svemirsko putovanje.
besnopile.rs
ilustracije: Pixabay