Agdam (Azerbejdžan): Nekada grad od 150.000 stanovnika
Jezivi grad Agdam u Azerbejdžanu je nekada bio grad od 150.000 stanovnika. Izgubljen je 1993. godine tokom Rata za Nagorno-Karabah. Iako grad nikada nije bio mesto borbe, bio je žrtva vandalizma tokom okupacije od strane Jermenije. Zgrade su opustošene i prazne, a jedino je džamija ižvrljana grafitima ostala netaknuta. Stanovnici Agdama su se preselili u druge delove Azerbejdžana, kao i u Iran.
Ordos (Kina): Najveći grad duhova na svetu
U Unutrašnjoj Mongoliji novi grad stoji relativno prazan. Ovaj grad, Ordos, svedoči da je veliki kineski bum u izgradnji stabmenih kompleksa, koji je dugo podsticao neverovatni državni ekonomski rast, okončan.
Ogroman spomenik moćnom ratniku Džingis-kanu dominira nad Trgom Džingis-kana u novom gradu Ordosu. Trg je ogroman i okružen je ogromnim zgradama. Dva džinovska konja iz stepa se propinju na centru trga, čineći spomenik velikog kana patuljastim. Međutim, jedan element nedostaje u celoj priči – ljudi.
Većina novih zgrada je prazno ili nedovršeno. Goropadni stambeni blokovi su puni neprodatih stanova.
Priča je počela pre oko dvadesetak godina, sa početkom velike mongolske groznice za ugljom. Privatne rudarske kompanije su se sjatile u zelene stepe Unutrašnje Mongolije, menjajući pejzaž ogromnim površinskim rupama u zemlji ili pod zemljom. Lokalni poljoprivrednici su prodali svoje zemlje rudarima i postali momentalno bogati. Poslovi su cvetali. Neprestani konvoji kamiona punih uglja su pokidali puteve.
Stari grad Ordos je cvetao kako je novac tekao ka njemu. Opština je odlučila da misli na velike stvari. Iznela je plan za ogroman novi grad za stotine hiljada stanovnika, sa Džingis-kan trgom u centru. Deset kodina kasnije Ordos je prazan novi grad. Samo 2 odsto zgrada je ikada bilo popunjeno, dok je ostatak mahom ostavljen ili napušten u sred izgradnje.
nationalgeographic.rs