Problemi sa želucem spadaju među najčešće zdravstvene probleme i čak ako nisu znak ozbiljnog oboljenja, mogu u velikoj meri da otežaju svakodnevni život
Da li spadate među one ljude koji se nakon gotovo svakog obroka osećaju loše, teško i kao da nešto nije u redu? Imate problema s nadutošću, gorušicom i grčevima? Ne brinite, niste jedini i ako ne patite od ozbiljnih zdravstvenih problema, nutricionisti imaju nekoliko jednostavnih saveta kako da želucu olakšate varenje, piše jutarnji.hr
Problemi sa želucem spadaju među najčešće zdravstvene probleme i čak ako nisu znak ozbiljnog oboljenja, mogu u velikoj meri da otežaju svakodnevni život. Nutricionistkinja Kasandra Barns je za Daily Mail objasnila da je sistem za varenje vrlo složen i da je važno da svaki njegov segment funkcioniše kako bi i probava u celosti radila bez problema. Međutim, čak i najsitnije promene u prehrambenim navikama mogu da pomognu ili odmognu.
Ovo je sedam smrtnih grehova koje možete da “priuštite” svojoj probavi:
1. Prejedanje
Prejedanje u svakom slučaju može da ima vrlo štetan efekat na sistem za varenje jer mu zadaje preveliki zadatak. Šona Vilkinson, takođe nutricionistkinja, kaže da konstantno prejedanje previše opterećuje probavu koja ne može da proizvede dovoljno kiseline i enzima za toliku količinu hrane. Ljudima koji su ipak skloni tome savetuje da se najedu do otprilike 80 odsto sitosti, pričekaju 20 minuta i onda, ako osećaju potrebu, dovrše obrok.
2. Nepravilno žvakanje
Možda svojoj deci neprestano ponavljate da je važno sažvakati hranu kako treba, a sami to ne sledite. Ali, to je jedan od glavnih razloga problema, posebno nadutosti.
“Ako ne žvačete pravilno hranu, ostatak organa u sistemu za varenje ne može da odradi svoj posao kako treba. Zato se često javlja gorušica, nadutost i grčevi”, kaže Barns. Ona smatra da svaki zalogaj punih usta treba žvakati tridesetak puta ili uzimati manje zalogaje.
CELOG ŽIVOTA STE KENJALI POGREŠNO! – Da vam govance teče poput duge, pogledajte ovu reklamu
3. Nedovoljan unos vlakana
Vlakna su ključna komponenta svake ishrane iz više razloga, a jedan od njih je to što sprečavaju zatvor. Vlakna se rastapaju u vodi i u želucu formiraju želatinoznu materiju koja hrani ćelije tankog i debelog creva i omogućava prirodno kretanje kroz sistem za varenje. Doktorka Merilin Glenvil kaže da vlakna mogu da deluju i poput probiotika, a možemo da ih nađemo u raznom voću i povrću, mekinjama, celim žitaricama, lanu, orašastim plodovima, pasulju i grašku…