Da li ste primetili da voda koja je nekoliko sati stajala u čaši ima čudan ukus? Da li to znači da se pokvarila, ili je možda nešto drugo u pitanju?
Obična voda, za razliku od hrane, ne sadrži šećere ni belančevine, pa ju je lakše zagaditi mikrobima. Za neobičan ukus vode koja je stajala u čaši preko noći postoji objašnjenje.
Naime, kako je voda bila izložena vazduhu upila je malo ugljendioksida, a delić njega pretvorio se u karbonsku kiselinu. To znači da je promenila svoj hemijski sastav, piše “Discovey News”.
Kad karbonska kiselina otpusti jedan ili dva protona i pretvori se u bikarbonat ili karbonat, to snižava pH vrednost vode, zbog čega ona menja ukus.
Osim toga, voda koja je stajala u čaši nekoliko sati bila je izložena i bakterijama, a u njoj je završila i određena količina prašine. Ukoloko se radi o “česmovači”, kada hlor izlapi, pravi se pogodna sredina za razmnožavanje mikroorganizama i bakterija. Stvar je još gora ukoliko više puta koristite istu čašu.
Ukoliko pored kreveta držite flaširanu vodu, morate znati da na promenu njenog sastava vremenom utiču hemikalije koje ambalaža postepeno ispušta. Neki od ovih sastojaka su kancerogeni, pa se zato ne preporučuje višekratno korišćenje plastične ambalaže ili korišćenje vode koja je duži vremenski period na ovaj način skladištena. Visoke temperature ubrzavaju proces “kvarenja” vode, pošto ubrzavaju curenje štetnih materija iz ambalaže u vodu i pospešuju razvoj bakterija.
Zbog svega ovoga što smo naveli, sledeći put dobro razmislite da li ćete popiti ustajalu vodu ili ustati da sipate svežu.
novimagazin.rs / Zadovoljna.hr / physicsforums.com