DOMINANTNE ŽENE: Četiri forme ženske psihe – koja je kod vas dominantna?
U eseju “Strukturne forme ženske psihe” Toni Wolff, dugogodišnja saradnica Karla Gustava Junga, naglašava da je ženska psiha drugačija od muške. Četiri arhetipska modela koja opisuje: majka, ljubavnica, amazonka i posrednica predstavljaju ilustraciju četiri osnovnih težnji i delova psihe koje, u manjoj ili većoj meri, svaka od nas poseduje.
Za samospoznaju i samorealizaciju važno je da žena prepozna koja strukturna forma najviše odgovara njenom karakteru. Svaka od nas ima sva četiri aspekta koja opisuje Toni Wolff, pitanje je samo u kojoj meri ćemo ih osvestiti i uskladiti sa načinom života i temperamentom. Potpuno ispunjenje celoživotni je proces, konstantan razvoj i rad na sebi, ali njegov je rezultat veličanstven – celovitost bića.
Četiri dela mozaika ženske psihe
U srednjovekovnom misticizmu duša je deo kojim osećamo Boga i koji nam istovremeno služi za “nošenje Boga u nama”; mesto gde dolazimo do srži svog bića i u isto se vreme povezujemo sa “izvorištem”. Duša je psiha, ženski princip, princip koji povezuje.
Ovo znače NJEGOVE poruke: Šta ON misli kada ti pošalje “HEJ, GDE SI, ŠTA RADIŠ”
Od najstarijih vremena ljudi su težili kroz različite tipove ženskih božanstava uhvatiti i definisati ono što se možda i ne može u potpunosti definisati i objasniti dok se ne proživi – različite aspekte ženske ličnosti u likovima božanstava: Hera, Demetra, Afrodita, Atena, Artemida…
Četiri osnovne strukturne forme ženske psihe u psihologiji se shvataju kao kreativni matriks na kojem se radi i koji se nadograđuje. U ovim obrascima prepoznaćete delove svog ponašanja i senzibiliteta, ali jedan će svakako biti dominantan. Uz njega, osetićete tragove, prepletanja i uticaj drugih opisanih obrazaca koji mogu izazivati konfuziju i zbunjenost. Katkad se drugi i treći obrazac integriraju kasnije, u drugoj polovini života.
Majka
Majčinski tip i negovateljica, pomaže, voli dobrotvorni rad, sve što podrazumeva negu i podučavanje. Ona je tu da pruži ljubav i stvori osećaj sigurnosti. Instinktivno reaguje na sve ono što je u procesu nastajanja u drugom, što je nerazvijeno i treba zaštitu, ili je u opasnosti. Majka nalazi ispunjenje u vezama gde je potrebna zaštita i pomoć.
Negativan aspekt majke je anksiozna, opterećujuća briga, ali i nedostatak vere u snagu i samostalnost drugog. Ona pronalazi sebe u majčinskoj dužnosti i bez nje se oseća prazno, neispunjeno. Može lako upasti u zamku “življenja tuđeg života” i zanemarivanja sebe. Kada je žena svesna svoje primarne majčinske strukture, u skladu sa njom će urediti život – kroz brak, majčinske aktivnosti ili profesiju. Brak ili ulogu doma mogu preuzeti i društveno korisne institucije i organizacije…