Jeste li i vi jedni od onih koji se ujutru nikako ne mogu razbuditi i dugme za odlaganje alarma na vašem mobilnom vam predstavlja posebno zadovoljstvo? Puno nas to radi, neki više neki manje, jer mislimo da ćemo se u tih 10 minuta uspeti barem još malo naspavati.
Na nas koji imamo tu zloglasnu naviku obično se ne gleda blagonaklono već smo ‘nedisciplinovane lenjčuge’ i uništavamo svoje zdravlje. Međutim, sudeći prema britanskoj studiji ‘Zašto su noćne ptice inteligentnije’, odlaganje alarma znači da smo inteligentniji i kreativniji od onih koji ustanu na prvu zvonjavu.
Evolucija nas nije pripremila na alarme
Autori studije Satoshi Kanazawa and Kaja Perina, piše Independent, kažu da smo daleko bolje prilagođeni životu i spavanju kao što su to činili naši preci, što znači raniji odlazak na spavanje te ranije ustajanje. Prilagođavanje ove navike na današnji moderni život znak je velike inteligencije.
Drugim rečima, samo pametna osoba je sposobna toliko puta odložiti alarm jer se radi o prilično nedavnom izumu na koji nas evolucija sama po sebi nije uopštee pripremila.
Slušajte potrebe svog tela
Drugo objašnjenje ove teorije malo je jasnije – ako slušamo potrebe našeg tela, umesto ograničenih i brzih pravila naših satova, bićemo spremniji slediti sopstvene snove i lakše ćemo pronalaziti rešenja za probleme. Upravo to nas čini kreativnijim i nezavisnijim, a u suštini i sretnijim osobama.