Poremećaji ishrane predstavljaju jedan od ozbiljnih zdravstvenih i psiholoških problema koji posebno pogađaju adolescentkinje, ističe nutricionista Nataša Šoštarić.
Najčešće se navodi da 1% adolescenata i mladih žena u razvijenim zemljama oboleva od anoreksije ili bulimije nervoze. Ta je učestalost u stalnom porastu zbog dugogodišnjeg zagovaranja “kulta mršavosti” kao ideala lepote. Situacija u Bosni i Hercegovini jednako je zabrinjavajuća i podaci pokazuju da broj obolelih prati trend zapadnih zemalja, navodi Šoštarić.
Jedan od poznatijih poremećaja u prehrani je Anorexia nervosa koja se manifestuje kao vešto izbegavanje unosa hrane. U većini slučajeva ovaj poremećaj počinje dijetama, da bi se skinulo malo sa bokova i zadnjice, a kada izmakne kontroli pretvara se u bolest koja zahvata prvenstveno um, pa onda i telo.
Za ovu bolest je karakterističan izuzetan strah od dobijanja na težini i prikrivena mržnja prema svom telu, pa i sebi. Nije retko da osobe koje pate od ovog poremećaja imaju značajno manju telesnu masu od normalne, ali i dalje misle da su predebele.
DIRLJIVO: Devojka stajala bez odeće na ulici – Kad shvatite zašto, krenuće vam suze
S druge strane, Bulimia nervosa je poremećaj koji takođe počinje s nepravilnom ishranom. Osoba koja pati od ovog poremećaja ima povećan apetit s fazama prejedanja, tj. konzumiranja velikih količina hrane u izrazito kratkom vremenskom razdoblju, a potom i izbacivanja hrane iz organizma na silu.
Nacionalno istraživanje provedeno u sklopu projekta Zdravo! u školskoj godini 2014./2015. na više od 1.500 učenika sedmih razreda osnovnih škola u Bosni i Hercegovini ispitalo je poznavanje anoreksije i odnos adolescenata prema vlastitom telu. Rezultati pokazuju da 44% učenika nije znalo šta je Anorexia nervoza, ali gotovo 30% njih svakodnevno razmišlja o svojoj telesnoj težini. Čak 21% ispitane dece smatra da ima višak kilograma, dok je 10% dece na dijeti ili na neki drugi način pokušava da redukuje svoju telesnu masu.
Svesne svog uticaja na mlade, mnoge kozmetičke i sportske kompanije sve češće biraju modele realnih proporcija. U prilog tome da devojčicama trebaju realniji uzori ide i nedavno objavljena reportaža australijske televizije koja se brzo proširila društvenim mrežama, a u kojoj umetnica Sonia Singh popularne lutke savršenih frizura, šminke i odeće transformiše u lutke koje više nalikuju deci kojoj su i namenjene.
Razvijanje pravilnih prehrambenih navika i svesti o sopstvenom telu počinje već u detinjstvu. Faktori koji utiču na razvijanje poremećaja u ishrani su raznoliki, od genetske predispozicije i hormonskog disbalansa do socijalnog okruženja koje promoviše nezdrave i nerealne figure. Zbog toga je ključna uloga roditelja da od ranih godina života pozitivno utiču na svoje dete na način da promovišu pravilne prehrambene navike u porodici i emocionalnu stabilnost, kako bi njihova deca bila zdrava, pravilno razvijena i sretni adolescenti, ističe nutricionista.
besnopile.rs / klix.ba