pivo koje piješ

Na svetski dan piva, donosimo vam nekoliko zanimljivosti o ovom, pa skoro pa majčinom pleku! Radnici koji su radili na egipatskim piramidama bili su plaćeni pivom, a njihova dnevnica je iznosila četiri litra ovog dragocenog napitka

Danas je Međunarodni dan piva, jednog od najstarijih alkoholnih pića u istoriji.

Ovo alkoholno piće dobija se nepotpunim vrenjem vodenog ekstrakta ječmenog (ređe pšeničnog) slada, uz dodatak hmelja. Tokom 1985. ekipa Škotskog narodnog muzeja iz Edinbourga iskopala je u Rimu posudu od terakote s nepoznatim sastojcima, iz neolitskog doba, piše telegraf.rs

reklame

Analizom posude došlo se do napitka, koje se dobijalo od zobi, ječma, meda i paprati. Ovo piće, za koje mnogi tvrde da je zapravo jelo, koristilo se još u praistoriji. Proizvodili su ga Kelti, Germani, Slaveni i Skiti.

pivo

Proizvodilo se od ječma, pšenice, zobi i heljde, a mnogi stari narodi dodavali su mu razne začine i med. Današnji glavni sastojak, hmelj, počeo se koristiti tek u 13. veku.

Pivopijska središta u starom veku bila su u Jerrmeniji, Mesopotamiji i Egiptu. Odatle su pivo kasnije preuzeli Grci i Rimljani.

Ovo su još neke od zanimljivih činjenica vezanih za mnogima omiljeno piće:

Najstarija reklama za pivo pronađena je na glinenoj tablici iz 4000. godine pre nove ere. Na njoj se vidi žena koja drži dva zlatna pehara, a ispod piše: “Pijte Elba pivo – pivo sa srcem lava!”

U Mađarskoj nemojte nazdravljati kucanjem čaša. Umesto toga, samo podignite čašu u vazduh i recite ” Egeszsegere!”

Ko je vaša osoba za kuliranje uz pivo

Senosilikafobija je strah od prazne čaše za pivo.

Prva nesreća vezana za vožnju u alkoholisanom stanju dogodila se 2000. godine pre nove ere. U drevnom Egiptu, vozač kočija je pio pivo, a zatim pregazio devicu vestalku boginje Hator. Krivac je razapet na vrata krčme u kojoj je kupio pivo, a njegov leš je tu ostavljen dok ga lešinari nisu do kostiju pojeli.

Zitologija je nauka o pivu i pivarstvu, uključujući i sastojke od kojih se prave ovi napici.

Kada pijete pivo u Španiji, morate poštovati određene neverbalne rituale. Prvo kažete “Salud” (“Živeli!” na španskom), a zatim dno čaše protrljate o sto ili šank i blago kucnete.

Radnici koji su radili na egipatskim piramidama bili su plaćeni pivom. Dnevnica je iznosila četiri litra ovog dragocenog napitka.

U Srednjem veku pivo se pilo više od vode, jer je zbog alkohola bilo bezbednije za konzumaciju.

Najjače pivo na svetu ima 67,5 procenata alkohola.

Telegraf.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.