Postoje i oni koji jedva dočekaju da se post završi da navale na mrsnu hranu:
Ljudi koji poste često zaboravljaju da je post zdrav način ishrane, i da kada poste, svoje telo pročišćavaju od raznih toksina i masti, ali i da treba da budu obazrivi kada sa posta prelaze na jaču hranu.
Važno je, kada se završi sa takvim načinom ishrane, nikako ne preterivati sa unošenjem mesa i mlečnih proizvoda, i da, kada počnu da se unose, to treba raditi umereno, najbolje je dati prednost voću, povrću, ribi, lososu, čajevima za detoksikaciju, smuti sokovima kao celodnevnom meniju, ali treba ograničiti sušeno voće, džemove, i slatko voće.
U toku posta organizam se navikne na određeni režim ishrane, a ukoliko se naglo prestane sa njim, može da dođe do viška telesne težine i mnogobrojnih oboljenja, pa treba biti veoma oprezan. Pod mrsnom hranom podrazumeva se sva hrana životinjskog porekla.
U ishrani tokom posta ne koriste se meso, mleko i mlečni proizvodi, jaja. Najstroži post koji upražnjavaju monasi ne dozvoljava ni upotrebu ulja, već se sva jela moraju spremati na vodi.
Ostalim vernicima upotreba ulja kao i biljnog margarina nije zabranjena.
Pravoslavni post ima dve strane, duhovnu i telesnu. Duhovna strana posta ogleda se u uzdržavanju od zlih pomisli i dela, kao i od bilo kakvih grehova. Vreme posta je vreme našeg oproštaja onima koji su nam neko zlo naneli.
To je vreme ljubavi, milosrđa i uzdizanja u veri, do čega se stiže svakodnevnim molitvama.
Telesna strana podrazumeva promenu načina ishrane i potpuno izbegavanje određene vrste hrane. U pravoslavlju hrana ima i duhovnu stranu, jer se veruje da se jelom bogosluži, kao što se na bogosluženju jede, odnosno pričešćuje.
mojkutak.ovh