Devojke su koristile bosiljak kao parfem, a stručak bosiljka stavljale za pojas u struku. Pošto je oko njih prekrasno mirisalo, verovalo se da će imati mnogo udvarača. Devojke su ga slale momcima na dar, a neveste ga “začaravale” u jelu svojim muževima.
U narodnim pesmama bosiljak je opevan od davnina. U narodnoj pesmi Nije za svakog smilje iz 1844. godine, smilje devojci tiho progovara: “Nisam raslo za popu u crkvi, za crkvu je kitnjasto bosilje.” U narodnim ljubavnim pesmama bosiljak je uglavnom devojački cvet, simbol ženske ljubavi, pa ga zovu i ženskim cvećem.
Bosiljku Srbi pripisuju izuzetnu mističnu moć, zaštitnu, ali i plodotvornu. Njime se štiti novorođenče, kite momci i devojke, domaćin se za Božić kiti bosiljkom kada uđe u kuću i čestita praznik, kao i položajnik i dever na svadbi.
Kaže se i da u bašti treba prvo zasaditi bosiljak, pa onda ostalo cveće.
Postoji i verovanje da ako potopimo bosiljak u vodu tri dana i prospemo nakon tri dana tu vodu na kućni prag, on će nam doneti novac, uspeh i oteraće zlo. Za poboljšanje ljubavnih odnosa, stavite ga u kuhinju, u neku otvorenu posudu sa vodom, a vodu menjajte svake nedelje.
Bosiljak štiti i od zla. Pomešajte ruzmarin sa bosiljkom i koristite kao zaštitno sredstvo protiv negativnosti. Veruje se da zlo ne može ostati tamo gde je bosiljak.
artnit.net/zenskikutak