Znanje, seksualni identitet i otvorena komunikacija čine seksualnu inteligenciju.
– Seksualno inteligentni ljudi su zadovoljni i poznaju sebe – kaže Gordana Nikić, doktor psihologije i psihoterapeut, docent na beogradskom Fakultetu za medije i komunikaciju.
Prvi korak je znanje, a pod njim se podrazumevaju tačne informacije, naučno dokazano znanje.
– Poslednjih 40 godina se o seksu sve zna, nema više tajni – kaže doktorka.
Drugi korak je da otkrijemo naš seksualni identitet, ono naše skriveno ja.
– To je onaj naš neponovljiv, unutrašnji, autentičan svet. Naučnici kažu da je seksualni identitet poput otiska prstiju. On je skup naših želja, vaspitanja, maštarenja, stavova, uverenja – objašnjava naša sagovornica.
I taj unutrašnji svet treba da dobro upoznamo i da prihvatimo. Ono skriveno ja je zapravo najčešće skriveno od nas samih.
– To prihvatanje nije tako lako i u tome može da pomogne istorija naših seksualnih iskustava koju treba da ispišemo na papiru. Treba da napišemo kako smo se osećali, šta smo sve doživeli i videćemo koliko stvari se ponavlja – kaže.
Ključno je i da ta ispitivanja ispitamo jer mnoga naša uverenja ne moraju da budu tačna. Naše telo nam u toj proveri pomaže. Svi dobro znamo šta nam prija, a šta ne.
– Značajna je i komunikacija, da sa partnerom pričamo o svojim željama, ali i da pokažemo empatičnost prema njegovim potrebama – zaključuje dr Nikić.
Afektivna vezanost
– Afektivnu vezanost učimo od naših prvih učitelja, roditelja. Od njih usvajamo modele ponašanja, kao i brižnost. O seksu učimo kasnije u životu – objašnjava dr Nikić.
Važna su tri sistema za stabilan odnos, ali je jedan ipak najvažniji. Kako doktorka kaže, prvenstvo ima afektivna vezanost.
– Ono što je najdominantnije i što dugoročno utiče na sve naše bliske odnose jesu rana iskustva afektivne vezanosti – istakla je Gordana Nikić.
Ono što naučimo gledajući roditelje, kasnije nas odredi, pa su neki među nama emotivno otvoreniji, više cene ljubav, lako ulaze i u komunikaciju sa drugima, lako i prekidaju veze koje im ne prijaju. Neki su iz istih razloga emotivno zatvoreni, nedostupni za bliskost i intimnost sa drugima. Oni treći su preterano ljubomorni i nikad zadovoljni onim što dobijaju od partnera. A ima i onih bojažljivih, koji beže od povezanosti sa drugima, ili je bolje reći beže od sebe samih.