Od svojih roditelja nasleđujemo sve, od ponašanja do inteligencije.
Iako je genetika složena stvar, istraživanja su pokazala da neke specifične osobine prisvajamo samo od mame.
Inteligencija
Veliko istraživanje Univerziteta u Glazgovu u kojem je ispitano više od 12 000 mladih ljudi u dobi od 14 do 22 godine pokazalo je koji faktori utiču na inteligenciju, uključujući socio-ekonomski status i obrazovanje. Rezulati su pokazali da je najveći genetski uticaj imala majka.
Njihov koeficijent inteligencije varirao je samo u proseku 15 bodova u odnosu na mame.
Obrasci i navike spavanja
Istraživanje objavljeno u časopisu “Sleep Medicine” prošle godine je utvrdilo a mame prenose svoje navike spavanja na decu i da mališani čije mame imaju problem s nesanicom idu kasnije na spavanje i manje se odmaraju.
Zanimljivo da naučnici nisu našli istu povezanost s očevima.
Brzina starenja
Izgleda da geni naše mame utiču na brzinu starenja.
Naučnici s Instituta Max Plank otkrili su DNK iz mitohondrija koji nasleđujemo isključivo od mame može delomično kontrolisati starenje. Studija je ipak obuhvatala miševe, a ne ljude, te su potrebna dalja istraživanja.
Prolazak kroz menopauzu
Izgleda da dob u kojoj ćete prolaziti kroz menopauzu može biti nasleđena od vaše mame.
Istraživanje iz 2011. godine britanskog Instituta za istraživanje raka na preko 2 000 žena otkrilo je da se i ranija i kasnija menopauza (pre 45 godine i posle 55 godine) nasleđuje od porodice.
Otkriveno je da žene čije su mame i sestre rano ili kasno prošle kroz menopauzu imaju šest puta veći rizik.
Međutim, istraživački tim je naglasio da nije bitna samo genetika, jer i stil života takođe može da igra veliku ulogu. Na primer, žene koje puše obično prolaze kroz menopauzu dvije godine ranije.