Iscrpljenost, nervoza, smanjeni libido, opadanje kose, visok krvni pritisak – ne ignorišite simptome koji vam ukazuju na loše funkcionisanje štitne žlezde.
Štitna žlezda leptirastog oblika u vratu može da ima dramatičan uticaj na brojne telesne funkcije. Ako ste žena starosti iznad 35 godina, izgledi za poremećaj tireoide, prema nekim procenama, viši su od 30 odsto – piše net.hr.
Prema proceni Američkog udruženja kliničkih endokrinologa, najmanje 30 miliona Amerikanaca ima poremećaj štitne žlezde, dok kod polovine obolelih stanje nije dijagnostifikovano. Žene su deset puta sklonije problemima sa tireoidom.
Ova žlezda se nalazi ispod grkljana i proizvodi hormone koji regulišu, između ostalog, telesnu temperaturu, metabolizam i rad srca. Stvari mogu da se pogoršaju kada štitna žlezda radi premalo ili previše. Šta može da uzrokuje njen loš rad? Krivci mogu da budu genetika, autoimuni napad, trudnoća, stres, nedostatak hranjivih materija, toksini u životnoj sredini, ali stručnjaci još nisu u potpunosti sigurni.
Evo nekoliko simptoma koji upućuju da bi trebalo da proverite rad štitne žlezde kod lekara:
Iscrpljeni ste
Osećaj iscrpljenosti može da bude povezan sa brojnim stanjima, ali postoji velika povezanost s hipotireozom, poremećajem koji je rezultat stvaranja premalo hormona štitne žlezde. Ako ste umorni čim se probudite, čak i nakon što ste cele noći kvalitetno spavali, to bi moglo da znači da vam tireoida ne radi dovoljno dobro.
Osećate se bezvoljno
Ukoliko ste neobjašnjivo tužni i bezvoljni, to može da bude povezano sa simptomom hipotireoze. Hormon štitne žlezde može da ima uticaj na nivo “hormona sreće”, serotonina, u mozgu.
Nervozni ste i nestrpljivi
Uznemirenost i “čudan osećaj” može da bude povezan s hipertireozom, kada štitna žlezda proizvodi previše hormona. Preplavljen hormonima, vaš organizam može da bude u petoj brzini. Ako ne možete da se opustite, štitna žlezda bi mogla da bude u “hiper” modu.