kako-staris-sve-si-mamurniji-postoji-objasnjenje-zasto-je-tako

Dok je u dvadesetim godinama mamurluk najčešće blaga smetnja posle burne noći, u četrdesetim on postaje razlog zbog koga se manje pije, tvrde naučnici Univerziteta Pensilvanija.

Oni su otkrili da je glavni krivac za to gubitak mišićne mase koju mjenjaju masti i pojašnjava da masti sadrže manje vode, drugačije apsorbuju alkohol, a što je u telu manje mišića lakše dolazi do dehidracije.

Upravo je dehidracija ključni uzrok mamurluka, objašnjava autor studije profesor Dejvid Oslin i ukazuje da je dodatni razlog i manja sposobnost jetre da probavi alkohol koji se duže zadržava u telu posle 40-te, a posebno posle pedesete.

reklame

“Stariji ljudi su više opijeni od svake čaše koju popiju, efekt alkohola traje duže, a i simptomi mamurluka poput mučnine i glavobolje su gori”, kaže dr. Geri Marej iz britanskog Instituta za zloupotrebu alkohola.

On dodaje i da je za teže podnošenje alkohola odgovoran i mozak, jer neuroni postaju manje efikasni kako starimo, ali i lekovi koji se obično piju u starijoj dobi i koji dodatno opterećuju jetru.

kurir.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.