Za zdravi doručak trebalo bi birati jaja, zobenu kašu ili orahe, a izbeći krofne i peciva ističu nutricionisti. Iako će mnogi posegnuti i za ceđenim sokom od narandže, i to bi trebalo izbegavati
Sveže pecivo, jogurt, šoljica crne kave i čaša soka od narandže, ili čaj s dosta limuna, mnogima su prva pomisao kad se spomene zdravi doručak, a da nisu ni svesni kako neke od tih namirnica mogu biti štetne ako ih konzumiramo odmah ujutro, na prazan želudac. Neke od njih mogu izazvati kiselinu u želucu ili gastritis, što vam doslovno može pokvariti prepodne, a druge mogu uticati na brzi porast nivoa šećera u krvi i kratko izazvati navalu energije, ali i dovesti do toga da vam se već oko 11 sati počne dremati zbog naglog pada šećera u krvi, пише 24 sata.hr.
S druge strane, izborom namirnica koje vas mogu “držati” do ručka, kao i onima koje ublažavaju razinu kiseline u želucu, možete bitno utjecati na to kako ćete se nositi sa svakodnevnim obvezama, upozorava nutricionistica Sandra Marić Bulat.
No ne reagujemo svi jednako.
– Zdrav i oštećen želudac reaguju drugačije na istu hranu. Kod zdravog želuca umerene količine bilo koje hrane ne bi trebale uzrokovati nikakve tegobe. Ali ako se pretera u količini, naročito one hrane koju smatramo nezdravom, može doći do oštećenja sluznice. U tom slučaju želudac može reagovati i na manje količine hrane koju inače smatramo zdravom, naročito ako je konzumiramo dok je želudac prazan. Iako možemo navesti namirnice koje smetaju kod oštećene sluznice, uvek postoje izuzeci i ishranu treba prilagoditi za svaku osobu posebno. Među primerima namirnica o kojima su preporuke podeljene kad je reč o tome treba li ih jesti natašte su jogurt i banane.
– Jogurt na prazan želudac pojačano potiče stvaranje kiseline i na taj način umanjuju se sve prednosti bakterija mlečne kiseline u jogurtu – upozorava nutricionista.
Postoje vrste jogurta koje mogu biti korisne: običan jogurt zamenite grčkim jogurtom ili onim koji sadrži probiotičke bakterije, koje su vrlo korisne za probavu.
– Koliko će dobrih bakterija iz jogurta preživeti u kiselom želudačnom okruženju, zavisi od soja bakterija i njihovog broju. Dobre bakterije, odnosno probiotici, štite od loših bakterija, kao što je Helicobacter pilory.
No za terapijski učinak je, ipak potrebno konzumirati probiotike u obliku dodataka ishrani, koji sadrže značajno veće koncentracije bakterija, odnosno samo jedan jogurt ujutro nije dovoljan. Dakle, ako vam inače smeta na prazan želudac, možete ga i izbaciti. Kad je reč o bananama, one pozitivno deluju na želudačnu sluznicu jer stimulišu razmnožavanje ćelija i stvaranje zaštitnog sloja sluzi te sprečavaju pojačano lučenje kiseline.
Banane su bogate magnezijumom, pa na prazan želudac mogu naglo povećati nivo magnezijuma u telu i oštetiti ravnotežu između magnezijuma i kalcijuma u krvi, što može imati inhibirajući učinak na kardiovaskularni sastav. Dodatno, za zdravlje sluznice želuca ne preporučuje se frape od banane, pripremljen s mlekom.
… nastavak na sledećoj strani…