račune

Uz pomoć ovih krajnje jednostavnih saveta smanjićete mesečne račune i uštedeti prekopotreban novac koji ćete moći da potrošite na druge važne stvari.

IZOLACIJA KUĆE

1. Projektujte kuću tako da je većina prozora i dnevnih prostorija na južnoj strani kuće kako biste iskoristili sunce za grejanje i rasvetu, a na severnoj strani neka budu kuhinja, hodnik, spavaće sobe, kupatilo.

reklame

2. Smanjite korišćenje klima-uređaja tako da fasada bude svetle boje, kuću provetravajte tokom noći, a u višeetažnim kućama otvorite etaže kako bi se efektom uspona topli vazduh digao, a hladan spustio.

3. Spuštajte roletne i zaklanjajte zavesama i roletnama prozore kako biste sprečili ulazak Sunčevih zraka: u letnjem periodu spoljne roletne mogu smanjiti temperaturu u prostoru i do 8 stepeni Celzijusa.

4. U zimskom periodu roletne i zavese koristite noću kako biste sprečili gubitke topline kroz prozore: na starim i lošim prozorima gubi se više od 50% toplopte, a roletne mogu smanjiti te gubitke i za 10%.

5. Ako možete, kupite dvostruko ili trostruko ostakljenje prozore koji između stakala imaju plin argon, čime se znatno smanjuje ispuštanje toplote.

UREĐAJI ZA GREJANJE I HLAĐENJE

6. Svake godine pre sezone grejanja pozovite servisera da proveri plinske (bojleri) ili uljne instalacije i gorionik. Zaprljan gorionik uzrokuje nedovoljno izgaranje goriva, a u bojlerima kamenac smanjuje prolaz toplote. Naslaga kamenca od 1 mm na bojleru može smanjiti efikasnost uređaja za 10%.

7. U radijatore (centralno grejanje) preko leta može ući vazduh koji smanjuje kapacitet rada (pola radijatora je toplo, a pola hladno). Zato treba redovno izbacivati vazduh iz radijatora i celokupne instalacije dok sav vazduh ne izađe, odnosno dok ne počne da kaplje voda.

8. Preko leta podesite klima-uređaj na 26 °C. Za svaki stepen niže temperature u prostoru utroši se 3 do 5% više energije. Zbog zdravstvenih razloga, razlika između spoljne i unutrašnje temperature ne sme biti viša od 7 °C.

9. Pre sezone hlađenja ili grejanja treba pozvati ovlašćenu osobu da očisti spoljnu i unutrašnju jedinicu klima-uređaja i tako spreči preveliku potrošnju energije zbog zaprljanih površina. Filtere možete čistiti sami, barem jednom mesečno.

10. Kupujte klima-uređaje energetskog razreda A (najviši), jer su energetski najefikasniji i postižu uštede od 20 do 40% (u zavisnosti od proizvođača) u odnosu na klasične uređaje i one s nižim energetskim razredom.

SVETLO

11. Rasveta troši 10 do 15% električne energije. Zato maksimalno koristite dnevno svetlo, redovno čistite prozore i ne postavljajte tamne zavese ili previše biljaka ispred prozora.

12. Zamenite obične sijalicom sa štedljivim koje troše šest puta manje električne energije. Kod običnih sijalicama u svetlost se pretvara svega 5% uložene energije, dok se ostatak pretvara u toplotu.

13. Ugradnjom digitalne inteligentne rasvete sa štedljivim sijalicama u kući od 150 m2 moguće je uštedeti oko 65% u odnosu na klasičnu rasvetu. Potrošnja energije će biti oko 4500 kWh, a rok za povrat investicije 15,8 godina.

KUĆNI UREĐAJI

14. Bilo bi idealno da su svi kućni uređaji energetskog razreda A jer troše i do 40% manje energije od istih uređaja energetskog razreda D. Postoji sedam razreda energetske efikasnosti označenih slovima od A do G (troše najviše energije).

15. Kupite frižider koji odgovara vašim potrebama. Frižider srednjeg kapaciteta troši 300 kWh godišnje, bez obzira na to da li je pun ili prazan, a mesečna potrošnja raste do 20 kWh za svakih 100 litara dodatnog kapaciteta.

16. Postavite frižidere i zamrzivače na što hladnijem mestu u kući (nikako u blizini šporeta, radijatora ili bojlera) i ne izlažite ih sunčevom zračenju – svaki stepen manje smanjuje potrošnju struje i do 6%.

17. Proverite da li vrata frižidera dobro prianja tako što ćete staviti komad papira – ako ne padne, vrata na frižideru su u dobrom stanju.

18. Pravovremeno odleđujte frižider i ledenice jer tako štedite energiju i produžavate radni vek uređaja. Odleđivanje je potrebno kad debljina leda dosegne 3 do 5 milimetara.

19. Standardna temperatura čuvanja zamrznute hrane je minus 18°C, a samo 1°C niže povećava potrošnju energije i do 5%. Hranu do mesec dana čuvajte na temperaturi od minus 12°C, a do jedne godine na minus 18°C.

20. Pranjem posuđa u mašini za pranje sudova trošimo do 60% manje električne energije i do 85% manje vode nego kod ručnog pranja. Mašinu za pranje sudova koristite samo kad je potpuno napunjena posuđem, redovno proveravajte filtere i omekšivače vode koji sprečavaju nakupljanje kamenca.

21. Za jedno pranje veša u mašini samo na zagrevanje vode potroši se 90% električne energije. Smanjite potrošnju struje za 40% jednim pokretom ruke pri odabiru programa s 40°C na 30°C, uz iste efekte pranja.

22. Veš sušite na vazduhu. Najveća ušteda pri sušenju veša u mašini postiže se centrifugom od najmanje 1000 okretaja u minuti. Nameštanjem na 1600 okretaja uštedi se i do 30% struje.

23. Pri kupovini šporeta izaberite onaj koji ima mogućnost kuvanja i na plin, bez obzira da li imate gradski plin ili kupujete plinske boce. Plin je ekološki prihvatljiviji energent od električne energije, a hrana se na plamenu brže skuva.

MALI KUĆNI APARATI

24. Izbegavajte rad električnih uređaja u “stand by” načinu rada kad god je to moguće, jer se tako troši i do 6% električne energije.

25. Mikrotalasna peć je energetski efikasnija od obične peći zbog kraćeg vremena pripreme hrane. Uštede mogu ići i do 50%, i to za pripremu malih količina hrane, a naročito prilikom podgrevanja.

26. Kompjuter uvek gasite kad ga ne koristite, a ako ipak morate da ga ostavite uključenim dok ne radite na njemu, ugasite monitor jer on troši više od 50% energije celog sistema.

27. “Screen saver” ne štedi energiju, već samo ekran. Paljenje i gašenje kompjutera ne troši dodatnu energiju, niti opterećuje računar, nego produžava vek trajanja komponenti i štedi energiju. Monitor uključen tokom cele noći potrošiće energiju za grejanje šest večera u mikrotalasnoj.

28. Neki punjači za mobilne uređaje, laptopove i digitalne kamere troše energiju i kad su uređaji napunjeni i kad su odvojeni od uređaja, pa zato ne ostavljajte punjač u utičnici.

VODA

29. Ne puštajte da voda teče dok perete posuđe, zube, ruke… Pri pranju zuba se na taj način uštedi u proseku 5 litara, a pri pranju ruku i do 10 litara vode.

30. Zamenite gumice na slavinama iz kojih kaplje voda. Pri kapljanju od jedne kapi u sekundi, dnevni gubici su 16,5 litara, a godišnji oko 6000 litara vode.

 

 

jutarnji.hr/24sata.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.